Ostateczne nazwy przystanków PKM

Znane są już ostateczne nazwy przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Każdy z nich otrzymał przedrostek Gdańsk, a w przypadku przystanku Banino nazwa została zmieniona na Gdańsk – Rębiechowo. Zatwierdzenie przez Zarząd PKM S.A. nazw przystanków wiąże się bezpośrednio z wkroczeniem budowy w kolejny etap budowy. Zamawiane są już bowiem elementy architektury przyszłych przystanków oraz tablice informacyjne na perony, które muszą już zawierać docelowe nazwy każdego z przystanków.


Dotychczasowe nazwy przystanków funkcjonujące w projekcie PKM wyłonione zostały w plebiscycie zorganizowanym w 2011 r. wspólnie z „Dziennikiem Bałtyckim”. Zastrzegliśmy jednak wówczas, że nazwy te zostaną poddane ostatecznej weryfikacji jeszcze przed ukończeniem budowy PKM. Dlatego 29 kwietnia 2014 r. Zarząd Pomorskiej Kolei Metropolitalnej S.A. podjął uchwałę o docelowych nazwach przystanków na nowo budowanej linii PKM, które brzmią obecnie:

1. Gdańsk Strzyża,

2. Gdańsk Niedźwiednik,

3. Gdańsk Brętowo,

4. Gdańsk Jasień,

5. Gdańsk Kiełpinek,

6. Gdańsk Matarnia,

7. Gdańsk Port Lotniczy,

8. Gdańsk Rębiechowo (przystanek osobowy) + Gdańsk Rębiechowo stacja techniczna.

Pełne nazwy każdego z przystanków PKM pojawią się na tablicach informacyjnych ustawionych na każdym z peronów, natomiast na charakterystycznych czerwonych wiatach przystankowych widoczne będą tylko same nazwy danej lokalizacji, bez przedrostka Gdańsk. W przypadku siedmiu przystanków PKM ostateczne nazwy są identyczne, jak te wyłonione trzy lata temu w plebiscycie, natomiast w przypadku ostatniego przystanku – Banino, jego nazwa została zmieniona na Gdańsk – Rębiechowo, o co wnioskowały wcześniej do nas samorządy Gdańska Żukowa i powiatu kartuskiego.

Nazwa Banino pojawiła się w projekcie PKM w wyniku plebiscytu z 2011 roku, a o włączenie tej nazwy do głosowania wnioskowali sami mieszkańcy oraz Rada Sołecka Banina. W trwającym blisko 2 miesiące głosowaniu oddano łącznie prawie 50 tysięcy głosów, z czego 6881 głosów otrzymało Banino – co było wynikiem najwyższym spośród wszystkich ośmiu przystanków PKM. Konkurencyjna propozycja Rębiechowo-Wschód zdobyła wówczas dwa tysiące głosów mniej.

Z inicjatywą zmiany nazwy Banino na Gdańsk Rębiechowo występowali Burmistrz Miasta i Gminy Żukowo Jerzy Żurawicz, wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego Eugeniusz Pryczkowski oraz sami mieszkańcy Rębiechowa. Zarząd PKM S.A. przychylił się do tych propozycji uznając je za zdecydowanie bardziej uzasadnione geograficznie, gdyż przystanek ten – choć znajduje się jeszcze na terenie miasta Gdańska – to leży w bezpośrednim sąsiedztwie Rębiechowa, a nie oddalonego o kilka kilometrów Banina.

Równolegle ze zmianą nazwy przystanku PKM Banino na PKM Gdańsk – Rębiechowo, rozpoczął się na nim montaż konstrukcji charakterystycznych czerwonych wiat przystankowych (na zdjęciach poniżej). Tym samym budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wkroczyła w kolejny etap.

Aktualne informacje z budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej można śledzić na bieżąco na naszym profilu na Facebooku.

This entry was posted in aktualnosci. Bookmark the permalink.

Comments are closed.