Telefon: +48 58 350 11 00 Email: sekretariat@pkm-sa.plUnia Europejska

Kolejnych 7 antywojennych murali na PKM Gdańsk Jasień

Grupa studentów Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku pod kierunkiem prof. Jacka Zdybla stworzyła 7 nowych antywojennych murali na 900-metrowej ścianie obok przystanku PKM Gdańsk Jasień. Obecnie można tu oglądać już ponad 40 dzieł artystów z całej Polski, w tym także uczących się w naszym kraju studentów z Ukrainy i Białorusi.

 

 

Przypomnijmy, że od marca 2022 r. w miejscu tym powstaje największa na Pomorzu plenerowa galeria antywojennych murali pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”, będąca artystycznym sprzeciwem wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Organizatorami akcji są: PKM SA, Województwo Pomorskie i Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku. Swoje prace na murze PKM stworzyli artyści nie tylko z Pomorza, ale także z Krakowa, Lublina i Wrocławia oraz studiujący na polskich uczelniach artystycznych młodzi twórcy z Ukrainy i Białorusi.

 

 

Poniżej prezentujemy zdjęcia i opisy najnowszych 7 murali wykonanych przez młodych artystów z ASP w Gdańsku:

 

Lidia Suchocka

Studentka II roku Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku, w pracowni podstaw prof. ASP dr hab. Marka Wrzesińskiego

– Od kiedy pamiętam interesował otaczający mnie świat. Zwracam uwagę na przemijające momenty, które w swojej prostocie intrygują mnie. Światło jest jednym z elementów, które zmienia emocje jak i nastrój w zależności od jego źródła i kierunku. W swoich obrazach lubię eksperymentować z kolorami i światłocieniem w sposób by wyłonić u odbiorcy emocje, ponieważ tym jest dla mnie sztuka – przeżyciem. Uwieczniam takie zjawiska poprzez różne media, dzięki czemu uczę się na błędach by osiągnąć nietuzinkowe efekty, a inspiracje czerpie ze sztuki starych i nowych mistrzów.
Mural przedstawia dziecko grające w klasy wśród wybuchających min, przypominające ciasta w barwach flagi rosyjskiej. Takowym działaniem chciałam pokazać realia niewinnych dzieci podczas wojny. Radosne zabawy z dzieciństwa zmieniły się w walkę o przetrwanie, ponieważ na wojnę skazani są wszyscy, dorośli jak i dzieci, nie omija nikogo. Normalne dzieciństwo pełne zabaw, miłości i beztroski przeobraziło się w strach oraz lęk, dorastają szybciej nie mając innego wyboru.

 

Aleksandra Chrzan

Studentka II roku Wydziału Malarstwa na ASP w Gdańsku. Spędziła też jeden semestr – na wymianie – na uczelni Hohschule für Künste w Bremen.

– Mój mural jest ekspresją na rzecz widoczności osób z Ukrainy i okazania solidarności oraz troski o ich los, kulturę, kraj, bezpieczeństwo.
W malarskiej i rysunkowej ekspresji obecnie najbardziej fascynują mnie zdekonstruowane formy i odrealnione wybory kolorystyczne, będące ekspresją subiektywnej percepcji rzeczywistości. Pragnę również zdobywać doświadczenie w tworzeniu prac wideo i instalacji przestrzennych.

 

Alicja Tomaszewska

Studentka II roku Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku

– Mural przedstawia dziecko przed ruinami zbombardowanego budynku na czerwonym niebie. Ogólny klimat muralu jest niepokojący i smutny. Pokazuje wpływ wojny na przyszłe pokolenia. Czerwone niebo symbolizuje zagrożenie i chaos, wyraz dziecka symbolizuje podatność na zranienie i stratę.

 

Michał Stefański

Student II roku malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

– Mural porusza motyw dzieci którym wojna odebrała beztroskie lata młodości i zmusiła do biernego obserwowania jak ich ojczyzna jest niszczona. 

 

Milena Mrzygłocka

Studenta II roku Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku

– W projekcie chciałam pokazać nastawienie na lepszą przyszłość. Okropieństwo walk, cierpienie i wszechobecne zniszczenie odciska swoje piętno na ludziach. Wojna jednak ich nie pokona, jak teraz walczą o własny kraj tak po zakończeniu tego piekła zbudują swój nowy świat. Nawet jeśli będą musieli zaczynać od gruzów.

 

Gabriela Michalczuk

Studentka II roku Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku, w pracowni prof. Sławomira Lipnickiego

– Projekt muralu jest wyrazem wsparcia i solidarności wobec obecnej sytuacji panującej w Ukrainie. Przedstawienie fragmentów płaczących oczu zamkniętych w formie kształtu Ukrainy, na tle jej flagi, ma na celu nawiązanie do tożsamości narodowej kraju oraz podkreślenie cierpienia spowodowanego wojną.

 

Kaja Wójcik

Studentka II roku Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku

– Projekt zrealizowany na stacji Jasień PKM jest politycznym muralem, krytycznym wobec wojny w Ukrainie i jej wpływu na społeczeństwo. Przedstawia grupę kobiet w komunikacji miejskiej, w różnym wieku, rozmawiających lub patrzących na swoje telefony. Kobiety mogą być interpretowane jako przedstawicielki różnych klas społecznych lub zawodów. Wojna i jej skutki, takie jak przesiedlenia powodują, że ludzie odłączają się od siebie nawzajem i od swoich społeczności. Kontakt z rodziną i otrzymywanie nowych informacji jest możliwy za pośrednictwem telefonów. Postacie zawieszone są pomiędzy tym, co tu i teraz a tym co dzieje się w ojczyźnie, z ich bliskimi. Mural ma na celu zachęcenie ludzi do zastanowienia się nad wpływem wojny na społeczeństwo oraz do pracy na rzecz pokoju i pojednania.

 

 

 

 

 

 

Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.
ul. Budowlanych 77, 80-298 Gdańsk
KRS: 0000365210 | NIP: 5833103672 | REGON: 221037360