Telefon: +48 58 350 11 00 Email: sekretariat@pkm-sa.plUnia Europejska

Kolejne antywojenne murale przy linii PKM

Pod hasłem „Solidarni z Ukrainą” na murze PKM obok przystanku Gdańsk Jasień oglądać można już blisko 20 antywojennych murali. Autorami większości z nich są studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, będącej naszym partnerem w tej akcji. Wśród nich są także artyści pochodzący z Ukrainy, dla których możliwość wyrażenia w ten sposób swojego sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji ma wyjątkowo osobisty i emocjonalny charakter. Najnowsze 4 murale stworzyły natomiast studentki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie, które specjalnie w tym celu przyjechały z Lublina do Gdańska. 

 

Poniżej prezentujemy najnowsze murale, jakie powstały w ramach wspólnego projektu ASP i PKM „Solidarni z Ukrainą:

 

Maria Morawska

Studiuje na V roku Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w pracowni dyplomowej prof. ASP dr hab. Krzysztofa Polkowskiego.

W swoim muralu zrealizowanym na PKM Jasień, ukazałam postać strażaka, który w obecnej sytuacji na Ukrainie, musi mierzyć się nie tylko z żywiołem ognia, wywołanym przez bomby zrzucone przez najeźdźców, ale również z napastnikami pod postacią czołgów, które utrudniają mu ratowanie ludzkiego życia. 

Strażacy całego świata, codziennie robią co mogą, aby ratować ziemię, budynki, życie innych przed żywiołem, który niszczy. Chcę aby mój mural był swego rodzaju upamiętnieniem tego z czym przyszło im się mierzyć. Jednocześnie chcę oddać hołd dla ich pracy, siły, poświęcenia i bohaterstwa, którym wykazują się każdego dnia. 

 

Denis Chyżawski

Student IV roku  ASP w Gdańsku, w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego.

Pochodzę z polsko-ukraińskiej rodziny. Wyrosłem w kijowskich okolicach. Studiowałem i zaczynałem dorosłe życie w Kijowie. Wojna była nie do pomyślenia. Byłem z żoną Milaną dzień przed rozpoczęciem terroru w Kijowie i wszyscy twierdzili, że niemożliwe jest rozpoczęcie inwazji na skalę kraju. Jak i wszyscy przeżywam to ciężko, nie mogłem nic malować i dużo czasu poświęciłem na pomaganie osobom z rodziny które ewakuowały się.
Mural pokazuje symboliczne ukraińskie pole pszenicy, kłosy przeplatają się w taki sposób, że tworzą sylwetkę ukraińskiej broni Maliuk/Wulkan dając nadzieję całemu Ukraińskiemu Narodowi na zwycięstwo. Jednocześnie pokazując bohaterską siłę i moc Ukrainy. 

#Art is my weapon!
#destroyputin
Слава Україні! 

 

Milana Chyżawska 

Studentka IV roku  ASP w Gdańsku, w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego.

Rosja zaczęła wojnę w Ukrainie. W wielu miastach i miejscowościach Ukrainy rosyjscy żołnierze zabijają cywilnych ludzi. Mural pokazuje okropieństwo wojny przeciw Narodowi Ukraińskiemu w 2022 roku

 

 

Agnieszka Lewandowska

Studiuje malarstwo na ASP w Gdańsku, w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego.

Interesuję się głównie sztuką barokową, ale dziedzina muralu nie sprawia mi żadnego problemu. W malowidle wykonanym przeze mnie przy stacji PKM Jasień chciałam pokazać siłę narodu ukraińskiego, zjednoczonego przeciwko okupantowi. Na żyzne złote pola Ukrainy naciera myśliwiec oznaczony literą „Z”, łudząco przypominający czerwoną gwiazdę, symbol armii radzieckiej. Solidarnie złączone w jeden cios błękitne pięści odpierają natarcie nieprzyjaciela. Nie wiadomo co będzie dalej ale jedno jest pewne – jest to decydujący moment w historii świata.

 

 

Dawid Janiak

Student malarstwa na ASP w Gdańsku, z pracowni prof. Macieja Świeszewskiego.

Mural przedstawia słowika, narodowego ptaka Ukrainy, przelatującego przez ciasny gąszcz drutu kolczastego. W dziobie trzyma fragment gałązki oliwnej, szeroko kojarzonej z pokojem. Namalowany głównie w kolorach flagi ukraińskiej, zarówno ptak, jak i niebieskie niebo prześwitujące przez drut, ma stanowić symbol nadziei i wytrwałości w obliczu ataku.

 

 

Natalia Goliszek

Studentka I roku grafiki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W pierwszych tygodniach wojny natknęłam się na wiadomość o ślubie Lesia i Valerii. Para postanowiła, że wojna nie będzie przeszkodą w ślubie. Pobrali się na froncie pod Kijowem. Historia nowożeńców pokazała, co tak naprawdę znaczy „życie chwilą”. Chciałam, by mój mural dawał nadzieję na lepsze jutro, pomimo tragicznych okoliczności.

 

 

Klaudia Grześ

Studentka I roku grafiki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Motyw muralu stanowi żegnająca się rodzina. Ilustracja obrazuje ludzi przeżywających bolesną rozłąkę spowodowaną walką na froncie i ucieczką z kraju w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca.

Praca została zainspirowana osobistą obserwacją konsekwencji wydarzeń dotykających ludności ukraińskiej.

 

Maja Konopacka

Studentka I roku grafiki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Do stworzenia muralu zainspirowało mnie ludowe malarstwo ukraińskie, głównie prace Marii Prymaczenko, z których część spłonęła podczas rosyjskich ataków mających na celu niszczenie także ukraińskiej kultury. W symboliczny sposób przedstawia zmiany jakie wymusiła wojna, zarówno w ludziach jak i otoczeniu.

 

Natalia Jaskólska

Studentka I roku grafiki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Mural przedstawia wściekłego, agresywnego psa, który zdemolował miasto oraz karzącą, pouczającą go rękę. Ilustracja symbolizuje bezpodstawną i nieludzką agresję Rosji wobec Ukrainy, która pomimo zniszczeń i strat stara się odeprzeć, ostrzec oraz pouczyć swoich okupantów.

 

Obecnie na murze PKM obok przystanku Gdańsk Jasień jest już prawie 20 antywojennych murali, namalowanych w ramach akcji „Solidarni z Ukrainą” (+ 3 nie związane z tą akcję, które powstały tu wcześniej).

 

Antywojenna galeria pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”, jaka powstaje na murze PKM obok przystanku Gdańsk Jasień, ma charakter otwarty i dołączyć może do niej każdy twórca pragnący wyrazić swój artystyczny sprzeciw wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Do dyspozycji zostało nam jeszcze około połowy z 300-metrowego muru. Wszystkich zainteresowanych stworzeniem na nim własnego muralu zapraszamy do kontaktu z nami – swoje projekty można przesyłać bezpośrednio do nas na adres mailowy: murale@pkm-sa.pl lub za pośrednictwem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.
ul. Budowlanych 77, 80-298 Gdańsk
KRS: 0000365210 | NIP: 5833103672 | REGON: 221037360