Telefon: +48 58 350 11 00 Email: sekretariat@pkm-sa.plUnia Europejska

Pies Patron jednym z bohaterów nowych antywojennych murali na murze PKM w Gdańsku Jasieniu

Na murze PKM obok przystanku Gdańsk Jasień oglądać już można galerię blisko 30 antywojennych murali, stworzonych przez artystów z całej Polski w ramach akcji „Solidarni z Ukrainą”, zainicjowanej przez PKM i gdańską Akademię Sztuk Pięknych w reakcji na rosyjską agresję na Ukrainę. Bohaterem jednego z najnowszych dzieł jest chyba najbardziej znany na świecie ukraiński pies – Patron, pomagający żołnierzom w poszukiwaniu min.

 

 

Do tej pory swoje dzieła w tej wyjątkowej, antywojennej galerii stworzyli przede wszystkim studenci gdańskiej ASP pod opieką profesorów Jacka Zdybla i Mariusza Warasa, a także znany trójmiejski artysta Piotr „Tuse” Jaworski. W maju nasza akcja wyszła już poza województwo Pomorskie, kiedy dołączyły do niej także 4 studentki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Najnowszych 10 murali poświęconych Ukrainie stworzyła grupa studentów z ASP we Wrocławiu pod opieką prof. Adama Chmielowca, prowadzącego na tej uczelni Pracownię Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej.

 

– Naszym zamierzeniem było aby oprócz czysto malarskiego przekazu opowiedzieć naszymi muralami także jakąś syntetyczną historię, która dotrze do oglądającego je odbiorcy w mgnieniu oka – mówi prof. Adam Chmielowiec z ASP we Wrocławiu – Przekaz plastyczny, zwłaszcza ten w przestrzeni publicznej, to chyba najszybszy język świata, docierający w bezpośredni sposób do wszystkich, którzy w danym momencie na takie dzieło patrzą. Często jednym spojrzeniem musimy opowiedzieć bardzo skomplikowaną historię. Dlatego zaczynamy od kompozycji symbolizującej uchodźców wędrujących z prawej strony do lewej, czyli ze wschodu na zachód, a wszystko na białym tle z motywem ludowym tworzącym horyzont. Potem przechodzimy do prac przedstawiających już grozę wojny, od kościotrupów w chocholim tańcu z haniebnym symbolem „Z” symbolizujących rosyjskich żołnierzy, po pełen dramatyzmu obraz postaci wychodzących z wojennego ognia z symbolicznym gestem dłoni – „STOP”, czy zagubionej dziewczynki z misiem w ręku, który jest jeszcze bardziej przerażony niż ona. Potem kilka obrazów dających nadzieję na lepszą przyszłość i pokój, z najbardziej chyba znanym na świecie ukraińskim psem – Patronem na końcu.

 

Poniżej prezentujemy wszystkie 10 antywojennych murali autorstwa studentów i profesora ASP we Wrocławiu, wraz z autorskim opisem każdego z dzieł:

 

Katarzyna Witek

Studentka II roku Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Do realizacji muralu zainspirował mnie haft ukraiński, który jest ważnym elementem kultury i tożsamości narodowej Ukrainy. Tematem pracy jest symboliczne przedstawienie wyobcowania, bezsilności i osamotnienia w obliczu wojny na Ukrainie, które dotyka wielu nas. 

 

 

Aliaksandr Danilkin

Student II roku Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Hakenkreuz = Z

 

Zuzanna Kłapkowska

Studentka III roku Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Sztuka ludowa kultury wschodnio-europejskiej jest w pewien sposób spójna. Przenikają się wspólne motywy, kolory i kształty. Jest to język uniwersalny,

którym można opisać różne stany i emocję. Ta forma komunikacji daje

możliwość wspólnego przeżywania bieżących zdarzeń.

 

Olga Kossmann

Studentka II roku Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Kompozycja pt. przedstawia zarys cieni wyłaniających się z pożaru symbolizującego wojnę. Postacie przebijają się przez krwisty mrok, jednocząc się mówiąc „stop” walce poprzez znany gest. Dłonie zostały namalowane w kolorach flagi Ukrainy, a czerwień nawiązuje do agresora – Rosji.

 

Prof. Adam Chmielowiec & asystent Tomasz Wiktor

Pracownia Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej ASP we Wrocławiu

Rys – zastygły ślad, zdecydowany gest utrwalony w materii, nie tyle zapisany, co trwale odciśnięty w naszej jaźni. Komentarz przeżycia w podmiotowej manifestacji wolności.  Znak –  miejmy nadzieję, że chwilowy za niedługo jedynie wspomnienie.

 

Karyna Kalinka

Studentka II roku Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Ludzkie doświadczenie wojny, poczucie beznadziejności, utrata dzieciństwa. Bezsilność wobec czegoś, co jest wielokrotnie większe i silniejsze od ciebie. 

 

 

Julia Grzywacz

Studentka II roku Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Projekt przedstawia sielankowy krajobraz ukraińskiej wsi latem – kłosy zboża, stogi siana, szumiąca, chłodna rzeka i majaczący w oddali las. Na pierwszym planie w prawym dolnym rogu na gałęzi zasiada malutki ptaszek – strzyżyk. Jego dobór nie jest przypadkowy, w języku ukraińskim bowiem oznacza on małego króla. Kiedyś uważano go za symbol szczęścia i dobrobytu, z tego powodu krzywdzenie go było surowo zabronione. Tego, kto dopuści się na nim krzywdy czeka zguba. Napis w rogu nawiązuje do piosenki “Jeszcze będzie przepięknie”.

 

Aleksandra Kamińska

Studentka III roku Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Beztrosko lecące ptaki trzymające gałązki oliwne w dziobach – wszechobecny w kulturze symbol pokoju na świecie. Ptactwo lecące nad terytorium Ukrainy to marzenie, które, miejmy nadzieję, lada moment się spełni.

 

Julia Kochańska

Studentka II roku Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Воля – czyli pragnienie osiągnięcia wyznaczonego celu mimo wszelkich przeszkód. Idealnie opisuje siłę ukraińskiego narodu. Moim projektem chcę pokazać, że mimo ogromu ofiar i wszelkich trudów, które ponosi Ukraina, to ma dalej siłę i wsparcie, które zapewnią jej wolność.

 

Anna Czachorowska

Studentka II roku Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

W moim projekcie chciałam w obrazowy sposób podejść do tematu. Umieściłam na nim ruiny miasta oraz psa Patrona, pomagającego ukraińskim żołnierzom w poszukiwaniu min. Piesek jest tam jako akcent optymistyczny, coś uniwersalnie przyjemnego niosącego nadzieję.

 

Zdjęcie panoramiczne pokazujące wszystkie 10 murali namalowanych na murze PKM przez studentów ASP we Wrocławiu pod opieką prof. Adama Chmielowca.

 

Grupa studentów ASP we Wrocławiu wraz z prof. Adamem Chmielowcem (w środku, w kamizelce) pozują do pamiątkowego zdjęcia na tle jednego z wykonanych przez siebie murali w ramach akcji „Solidarni z Ukrainą”.

 

Antywojenna galeria pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”, jaka powstaje na murze PKM obok przystanku Gdańsk Jasień, ma charakter otwarty i dołączyć może do niej każdy twórca pragnący wyrazić swój artystyczny sprzeciw wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Do dyspozycji zostało nam jeszcze około 1/3 z 300-metrowego muru. Wszystkich zainteresowanych stworzeniem na nim własnego muralu zapraszamy do kontaktu z nami – swoje projekty można przesyłać bezpośrednio do nas na adres mailowy: murale@pkm-sa.pl lub za pośrednictwem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Odbiorcami muralowej galerii „Solidarni z Ukrainą” są nie tylko pasażerowie pociągów jadących biegnącą równolegle do niego linią PKM, ale przede wszystkim licznie spacerujący w tym miejscu mieszkańcy okolicznych dzielnic Gdańska. Mur zlokalizowany jest bowiem na skraju popularnego wśród mieszkańców Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

 

 

 

Wszystkie dotychczasowe murale, jakie powstały w ramach akcji „Solidarni z Ukrainą”, można zobaczyć w naszych wcześniejszych publikacjach jej poświęconych:

Coraz więcej murali z cyklu „Solidarni z Ukrainą” na murze PKM w Gdańsku Jasieniu

Kolejne antywojenne murale przy linii PKM

Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.
ul. Budowlanych 77, 80-298 Gdańsk
KRS: 0000365210 | NIP: 5833103672 | REGON: 221037360