Telefon: +48 58 350 11 00 Email: sekretariat@pkm-sa.plUnia Europejska

Elektryfikacja linii PKM po roku od rozpoczęcia inwestycji

Minął rok od rozpoczęcia elektryfikacji linii PKM. W tym czasie zabudowane zostały już wszystkie fundamenty palowe na całej linii PKM oraz postawione około 90 proc. słupów i bramek trakcyjnych. Rozpoczęło się już rozwieszanie lin nośnych i jezdnych, z których około 25 proc. już wisi nad torami. Jak w ciągu minionego roku zmieniła się nasza linia najlepiej widać na naszych zdjęciach, pokazujących okolice każdego z przystanków PKM – łącznie z nowo budowanym Gdańsk Firoga – w czerwcu 2021 r. i w czerwcu 2022 r.

 

Dokładnie 15 czerwca 2021 r., pomiędzy Jasieniem a Brętowem wbity został pierwszy pal pod słupy trakcyjne, a 9 czerwca 2022 r. w Rębiechowie ostatni z nich. Tym samym w ciągu niespełna roku zabudowane zostały wszystkie fundamenty palowe na całej linii PKM. Większość słupów i bramek trakcyjnych też już stoi, a na części z nich trwa rozwieszanie sieci. Liny nośne i liny jezdne rozwieszone są już nad torami 1 i 2 pomiędzy Wrzeszczem i Brętowem, a obecnie trwa ich rozwieszanie nad torem 2 na odcinku Brętowo – Kiełpinek.

Podsumowując pierwszy roku elektryfikacji linii PKM, warto odnotować, że w tym czasie wykonane zostały już następujące prace:

 • zabicie przeszło 1100 sztuk fundamentów (100 %)
 • zabudowa blisko 870 słupów sieci trakcyjnej i montaż blisko 120 bramek (ok. 90 %)
 • wywieszenie liny nośnej na 10 sekcjach o długości: ponad 10 km (ok. 25 % całości)
 • wywieszenie lin jezdnych na 10 sekcjach o długości ponad 20km (ok. 25 % całości)

 

 

Przy okazji elektryfikacji linii PKM powstaje także dodatkowy przystanek Gdańsk Firoga, zlokalizowany pomiędzy istniejącymi przystankami Matarnia i Port Lotniczy. To również zaawansowanie robót po roku jest dość spore:

 • Peron nr 1:
  – wykonanie korpusu peronowego
  – wykonane sieci infrastruktury technicznej w 90 proc.
  – wykonanie fundamentów pod wiatę szklaną i czerwoną wstążkę
  – wykonanie konstrukcji stalowej wiaty szklanej i czerwonej wstążki
 • Peron nr 2:
  – wykonanie korpusu peronowego
  – wykonane sieci infrastruktury technicznej w 90 proc.
  – wykonanie fundamentów pod wiatę szklaną i czerwoną wstążkę

 

Ukończenie wszystkich prac na przystanku PKM Gdańsk Firoga planowane jest jesienią br., tak, aby możliwe było jak najszybsze oddanie go do użytku, być może nawet jeszcze w tym roku, przy okazji rocznej zmiany rozkładu jazdy w grudniu 2022 r.

 

 

Warto przypomnieć, że linia PKM od samego początku planowana była jako linia zelektryfikowana, jednak ze względu na brak sieci trakcyjnej na linii 201 (Gdynia – Kościerzyna), z którą linia PKM łączy się w Rębiechowie, plany elektryfikacji samorządowa spółka PKM SA musiała odłożyć w czasie – do momentu przygotowania przez PKP PLK projektu elektryfikacji linii 201. Elektryfikacja samej linii PKM, bez tworzącej z nią wspólną sieć linii 201 byłaby bezcelowa, bo trakcja elektryczna kończyłaby się „ślepo” w Rębiechowie. Dlatego cały czas namawialiśmy naszych partnerów z PKP PLK do elektryfikacji linii 201 i w sierpniu 2017 r. podpisaliśmy porozumienie o współpracy, określające zakres wszystkich planowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Pomorską Koleją Metropolitalną S.A. przedsięwzięć inwestycyjnych, w którym strony zdeklarowały zakończenie ich realizacji do końca 2023 roku.

PKM realizuje swoją część inwestycji zgodnie z tymi ustaleniami oraz zgodnie z umową na dofinansowanie inwestycji przez UE. Na ten moment zakończenie elektryfikacji linii PKM (248 i 253), w ustalonym wspólnie z naszymi partnerami z PKP PLK terminie, nie jest zagrożone. Oczywiście mamy świadomość, że w ostatnich latach PKP PLK kilkukrotnie modyfikowała harmonogram swojej inwestycji i według ostatnich przekazanych nam informacji odcinek Gdańsk Osowa – Gdynia Główna przewidziany jest do modernizacji w latach 2023-2027. Od naszych partnerów z PKP PLK otrzymaliśmy jednak także informację o tym, że w pierwszej kolejności planują wykonanie prac na bezpośrednio stykającym się z linią PKM odcinku Rębiechowo – Gdańsk Osowa, chociaż PKP PLK nie określiła dokładnego terminu jego realizacji.

Dlatego jako zarządca odpowiedzialny za elektryfikację linii nr 248 i 253 będziemy chcieli zapewnić możliwość pełnego przejazdu pociągów elektrycznych od stacji Gdańsk Wrzeszcz do stacji Gdańsk Osowa i oczekujemy, że naszym partnerom z PKP PLK uda się zrealizować swoją część inwestycji w zakresie, który umożliwi realizację połączeń kolejowych taborem elektrycznym przynajmniej do Gdańska Osowej, o co wielokrotnie zabiegaliśmy.

 

Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.
ul. Budowlanych 77, 80-298 Gdańsk
KRS: 0000365210 | NIP: 5833103672 | REGON: 221037360