Telefon: +48 58 350 11 00 Email: sekretariat@pkm-sa.plUnia Europejska

Nowe murale na PKM z okazji 10-lecia wyburzenia historycznego Mostku Weisera

W tym roku mija równo 10 lat od zburzenia słynnego Mostku Weisera na gdańskiej Strzyży. Rozsławiony dzięki powieści Pawła Huelle pt. „Weiser Dawidek” wiadukt ustąpić musiał miejsca nowemu obiektowi, jaki powstał  w tym miejscu w związku z budową PKM i został przez samych mieszkańców nazwany „nowym Mostkiem Weisera”. To właśnie z tej okazji powstaną przy nim obecnie nowe murale nawiązujące do książki Pawła Huelle, autorstwa dwójki studentów gdańskiej ASP.

 

– Wiedząc jak dużym sentymentem mieszkańcy gdańskiej Strzyży darzyli historyczny Mostek Weisera i jak szybko zaakceptowali jego nową wersję już od jakiegoś czasu chcieliśmy to miejsce wyróżnić w szczególny sposób – mówi Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA. – Kiedy zwrócił się do nas prof. Jacek Zdybel z gdańskiej ASP, z którym współpracujemy już od dawna m.in. przy projekcie antywojennej galerii murali Solidarni z Ukrainą”, że ma dwójkę studentów szukających lokalizacji na swój dyplomowy projekt, od razu pomyśleliśmy o Strzyży. Zaproponowaliśmy, aby studenci przygotowali projekt murali nawiązujących do powieści Pawła Huelle „Weiser Dawidek”, a my oddamy im wówczas na ten cel dwa około 150-metrowe mury oporowe, jakie znajdują się po obu stronach linii PKM pod nowym Mostkiem Weisera.

Studenci – Iwo Arabski i Jakub Morozowski – podjęli ten temat i pod opieką profesorów Jacka Zdybla oraz Krzysztofa Polkowskiego przygotowali imponujący swoimi rozmiarami projekt, zainspirowany lekturą książki Pawła Huelle i zaczerpniętymi z niej opisami przyrody oraz miejską legendą Mostku Weisera.

 

– Cała moja twórczość od początku opierała się na obserwacji natury i inspirowania się nią, gdyż od dziecka żyłem w dwóch różnych światach – w mieście i na skraju Puszczy Knyszyńskiej – mówi Iwo Arabski. – To połączenie pozwoliło mi na przeżycie wielu różnych sytuacji, które wpływały na moje postrzeganie rzeczywistości i potrzebę wyrażania siebie poprzez tworzenie prac niejednoznacznych – metaforycznych. Ciągle poszukuję środków wyrazu i wykorzystuję własną intuicję, często odwołuję się do swoich wspomnień. Historia opisana w powieści Pawła Huelle, pozwoliła mi na pewnego rodzaju powrót do dzieciństwa – przeżywania uroków otaczającego nas świata i odkrywanie jego tajemnic z perspektywy wyobraźni młodego człowieka, który spędzał czas na łonie natury.

– W książce „Weiser Dawidek” motywy natury interpretowanej przez dziecięcą wyobraźnię mają często charakter mistyczny, jest to przesłanie z którym bardzo się utożsamiam – dodaje Jakub Morozowski. – Do twórczości zawsze najsilniej inspirowała mnie bowiem natura oraz ciemność, gdy występowały razem wywoływały we mnie silne emocje, najpierw był to strach lub przytłoczenie. Jednak z czasem ten negatywny odbiór zamienił się w fascynację, a obcowanie z nimi zaczęło przypominać przeżycia wręcz duchowe i inspirowały do twórczości artystycznej.

Wizualizacje murali autorstwa studentów gdańskiej ASP, nawiązujących swoją tematyką do powieści Pawła Huelle „Weiser Dawidek”.

 

Prace nad projektem murali w ramach zajęć na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku trwały blisko 2 lata. Natomiast ich realizacja na murach PKM pod nowym Mostkiem Weisera zaplanowana została na połowę 2023 r. – jako wydarzenie z okazji 10-lecia zburzenia historycznego Mostku Weisera (co miało miejsce 5.06.2013 r.), a jednocześnie praca dyplomowa obu studentów, której obronę młodzi artyści mają jeszcze w czerwcu br.

Prace przy muralu już się rozpoczęły. W pierwszej etapie – do połowy czerwca, studenci planują namalować ok. 1/3 całego projektu najbliżej Mostku Weisera. Potem zrobią sobie przerwę na obronę dyplomu i zakończenie studiów, po czym wrócą i dokończą swoje dzieło. W pełni skończone nowe murale na murach PKM pod Mostkiem Weisera w Gdańsku Strzyży można będzie oglądać w sierpniu 2023 r. Będą doskonale widoczne zarówno z nowego Mostku Weisera, jak i ze ścieżek spacerowych na szczycie skarp po obu stronach linii PKM oraz z okien przejeżdżających nią pociągów Polregio.

Pomorska Kolej Metropolitalna SA w ramach pomocy studentom gdańskiej ASP w realizacji ich dyplomu nie tylko udostępnia im swoje mury na realizację muralu, ale także finansuje zakup wszystkich farb oraz zapewnia wsparcie sprzętowe i techniczne.

Prof. Jacek Zdybel (z lewej) wraz ze studentami Iwo Arabskim i Jakubem Morozowskim nad projektem muralu w pracowni ASP w Gdańsku.

Te fragmenty murali, zlokalizowane najbliżej nowego Mostku Weisera, powstaną w pierwszej kolejności – do połowy czerwca 2023 r.

 

 

 

 

W archiwalnych publikacjach na naszej stronie znajdziecie informacje o wydarzeniach sprzed 10 lat:

Natomiast na kanale YouTube PKM dostępny jest film dokumentujący ówczesną inscenizację „Bitwy o Mostek Weisera”:

Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.
ul. Budowlanych 77, 80-298 Gdańsk
KRS: 0000365210 | NIP: 5833103672 | REGON: 221037360