Pierwszy szynobus na torach PKM

11402556_970953076271410_4634733260364165793_o12 czerwca 2015 roku przeszedł do historii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, jako dzień kiedy na torach PKM po raz pierwszy pojawił się szynobus PESA, który obsługiwać będzie pasażerów nowej linii kolejowej.

Pierwszy z dziesięciu spalinowych zespołów trakcyjnych zamówionych przez Samorząd Województwa Pomorskiego do obsługi pasażerów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej pojawił się z samego rana w piątek, 12 czerwca 2015 r. w Gdańsku. Szynobus o numerze SA136-013 odbył łącznie cztery przejazdy techniczne ( dwa razy w każdym z kierunków ). Pierwszy z nich miał na celu zaznajomienie maszynisty z trasą i odbył się między Gdańskiem Wrzeszczem a Rębiechowem. W drugim przejeździe uczestniczył marszałek województwa Mieczysław Struk, który miał niepowtarzalną okazję zapowiadać wszystkim pasażerom informacje o przystankach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Ten przejazd odbył się na trasie od przystanku PKM Gdańsk Niedźwiednik do przystanku PKM Gdańsk Port Lotniczy.

Wszystkie dziesięć szynobusów – w tym 7 trójczłonowych i 3 dwuczłonowe, wyprodukowała firma PESA z Bydgoszczy.  Zostały one zakupione przez Samorząd Województwa Pomorskiego za ponad 114 milionów złotych.

Trójczłonowa Pesa 219M oraz dwuczłonowa Pesa 218M, charakteryzują się niezwykłą nowoczesnością. Wyposażone są m.in. w System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, WiFi oraz klimatyzację. Ponadto szynobusy przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych – posiadają bowiem wysuwany stopień zewnętrzny, który ma ułatwić wejście i wyjście z pojazdu. We wnętrzu szynobusu zainstalowany został również monitoring, który ma zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów. Warto zaznaczyć, że wszystkie pojazdy wyprodukowane przez bydgoską firmę, wyposażone zostały w specjalne uchwyty na rowery, które mają zwiększyć komfort i bezpieczeństwo rowerzystów.

Ciekawostką jest, że 12 identycznych pojazdów (Pesa 219M)  obsługuje już pasażerów województwa zachodniopomorskiego. Stąd też numer pierwszego szynobusu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – SA136-013

W związku z tym, że już pod koniec czerwca rozpoczną się testy z udziałem szynobusów, Pomorska Kolej Metropolitalna apeluje, aby w trosce o własne bezpieczeństwo mieszkańcy nie zbliżali się do linii kolejowej w tym do obiektów kolejowych i nasypów oraz, aby nie przechodzili przez tory. Przy szynobusach poruszających się z prędkością 120 km/h – skracanie sobie drogi przez tereny kolei metropolitalnej będzie naprawdę niebezpieczne!

W czasie testów z udziałem lokomotywy TRAXX F140 DE, które miały miejsce w kwietniu i maju, dzięki współpracy z Radami Osiedli oraz Parafiami sąsiadującymi z nową linią kolejową, które informowały mieszkańców o trwających próbach, udało się ograniczyć przypadki nie stosowania się do apelów do minimum.

Testy z udziałem szynobusów, które kursować będą na całej linii kolejowej – od Wrzeszcza do Rębiechowa – odbywać się będą całodobowo i potrwają do końca sierpnia 2015 r.

This entry was posted in aktualnosci. Bookmark the permalink.

Comments are closed.