Budowa Roku

budowarokunagroda2_230615Pomorska Kolej Metropolitalna otrzymała kolejne wyróżnienie. Tytuł „Budowy Roku 2014” i statuetkę odebrała wraz z wykonawcą – Budimeksem SA i projektantem – Transprojektem Gdańskim.

23 czerwca 2015 roku, podczas uroczystej gali, która odbyła się w Warszawie, przedstawiciele PKM SA, Budimeksu SA i Transprojektu Gdańskiego otrzymali statuetkę w konkursie „Budowa Roku”. Jest to niezwykle prestiżowy, ogólnopolski konkurs organizowany przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa.

W ramach kontraktu „zaprojektuj i zbuduj” wykonano 18-kilometrową dwutorową linię kolejową przez centrum Gdańska. Łączy ona stację PKP Gdańsk Wrzeszcz z linią kolejową 201 Gdynia – Kościerzyna, zapewniając dostęp do portu lotniczego. Na trasie linii kolejowej wykonano 8 przystanków. W ramach inwestycji zastosowano szereg nowoczesnych technologii, takich jak system ERTM-S, GSM-R, nowoczesne wzmacnianie geosyntetykami nasypów kolejowych. Wykonano 40 obiektów inżynierskich, w tym blisko kilometr estakady o kolejowej nawierzchni bezpodsypkowej, na której jest umieszczony przystanek.

Na połączeniu łuków PKM i PLK zastosowano stalowy łukowy obiekt o pomoście ortotropowym, który wykonano równolegle do linii E65 i nasunięto na miejsce docelowe nie ingerując w ruch pociągów. Zastosowano wzmocnienie podłoża przy użyciu kolumn betonowych CMC oraz nasypy z gruntów stabilizowanych spoiwem hydraulicznym, tory bezstykowe, szyny 49EI, podkłady strunobetonowe typu ciężkiego.

Powierzchnia zabudowy wynosi 687 000,00 m2, powierzchnia użytkowa 2480,70 m2 (budynek LCS i gospodarczy), a kubatura budynków 13 954,00 m3. Całość prac wykonano w ciągu 24 miesięcy.

This entry was posted in aktualnosci. Bookmark the permalink.

Comments are closed.