Telefon: +48 58 350 11 00 Email: sekretariat@pkm-sa.plUnia Europejska

Ostatni przemarsz trasą PKM już za nami

Ponad 150 osób wzięło udział w czwartym rajdzie pieszym trasą Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, który odbył się w Gdańsku 29 września 2012 r. Był to jednocześnie ostatni taki przemarsz organizowany przed rozpoczęciem realizacji tej największej inwestycji infrastrukturalnej Samorządu Województwa Pomorskiego. Dopisali nie tylko uczestnicy, ale również pogoda, dzięki czemu wszyscy doskonale się bawili. Impreza była okazją do zrobienia pamiątkowych zdjęć trasy, która już za kilka miesięcy stanie się jednym, wielkim placem budowy.


Ostatni przemarsz trasą PKM był jednocześnie pierwszym, w którym uczestnicy maszerowali z dwóch przeciwnych krańców przyszłej linii kolejowej, by po około trzech godzinach spotkać się w miejscu projektowanego przystanku PKM Jasień – na terenie dawnego poligonu wojskowego, gdzie obecnie jak grzyby po deszczu wyrastają nowe osiedla (docelowo dla 30 tysięcy mieszkańców). Do udziału w rajdzie zgłosiło się blisko 130 chętnych sympatyków kolei z całego Pomorza, co łącznie z obsługującymi przemarsz pracownikami PKM S.A. oraz współorganizującymi imprezę członkami Pomorskiego Stowarzyszenia Sympatyków Transportu Miejskiego dało około 150 uczestników podzielonych na dwie podobnej wielkości grupy. Na starcie każdy z nich otrzymał pamiątkowy znaczek i gwizdek kolejowy PKM.

Grupa 1: Gdańsk Zaspa – PKM Jasień

Grupę pierwszą, idącą szlakiem przedwojennej kolei kokoszkowskiej, prowadził jeden z największych znawców historii kolei na Pomorzu – Leszek Lewiński, zastępca dyrektora ds. technicznych PKP PLK S.A. ZLK w Gdyni. Dzięki jego barwnym opowieściom uczestnicy przemarszu poznali wiele ciekawostek związanych z dawną, historyczną linią z Wrzeszcza do Starej Piły, którą wybudowano dokładnie sto lat temu. Grupa ta zatrzymywała się praktycznie przy każdym zachowanym do dziś fragmencie dawnej linii kokoszkowskiej oraz w miejscach projektowanych, nowych przystanków PKM. Opowiadał o nich Mirosław Białomyzy, kierownik projektu w PKM S.A., a pracownicy spółki za każdym razem prezentowali plansze z wizualizacją omawianego obiektu.

Grupa 2: Port Lotniczy – PKM Jasień

W drugiej grupie, prowadzonej przez prezesa PKM S.A. Krzysztofa Rudzińskiego, szedł m.in. poseł RP Stanisław Lamczyk. Gromadzących się pod budynkiem nowego terminalu Portu Lotniczego uczestników przemarszu przywitał również prezes gdańskiego lotniska Tomasz Kloskowski. Na miejscu każdy mógł dowiedzieć się, jak już za trzy lata wyglądać będzie kluczowy – generujący największą liczbę pasażerów – przystanek PKM Port Lotniczy oraz w jaki sposób będzie on skomunikowany z budynkiem terminalu (docelowo zadaszoną kładką z ruchomym chodnikiem – po zakończeniu planowanej równolegle rozbudowy budynku Portu Lotniczego).

Trasą wzdłuż ul. Słowackiego uczestnicy przemarszu doszli do lokalizacji przystanku PKM Matarnia, a następnie ul. Sąsiedzką do trójmiejskiej obwodnicy, w okolicach osiedla Karczemki. Tam spotkała wszystkich miła niespodzianka przygotowana przez Radę Osiedla Kokoszki, lobbującą za wybudowaniem w przyszłości w tym miejscu dodatkowego przystanku PKM Karczemki. Znając termin organizowanego przez PKM S.A. przemarszu, Rada Osiedla Kokoszki postawiła na jego trasie własny „przystanek” PKM Karczemki, z wywieszonym na ścianie – proponowanym przez siebie – rozkładem jazdy (podczas późniejszego festynu radni zbierali nawet podpisy poparcia dla swojego pomysłu) oraz poczęstunkiem w postaci kawy i słodyczy.

Festyn rodzinny

Obie grupy dotarły na miejsce projektowanego przystanku PKM Jasień ok. godz. 13. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia grupowego, wszyscy uczestnicy przemarszu udali się do pobliskiego osiedla Alfa Park, gdzie odbywał się organizowany przez dewelopera festyn rodzinny. W ramach tej imprezy rozstawiony został także wspólny namiot PKM i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, jako punkt informacji o funduszach europejskich na Pomorzu.

Przy namiocie PKM i UMWP rozegrane zostały także dwa konkursy. Pierwszy na temat wiedzy o projekcie PKM i kolei, gdzie każda prawidłowa odpowiedź była nagradzana gadżetami PKM i „Dziennika Bałtyckiego”. W drugim konkursie – na najgłośniejszy sygnał do odjazdu pociągu wykonany na gwizdku kolejowym PKM – można było wygrać 3 dwuosobowe zaproszenia na… pierwszy przejazd pociągiem PKM w 2015 roku. Do rywalizacji w tej wyjątkowo głośnej konkurencji zgłosiło się aż 29 osób. Każdy z zawodników dmuchał co sił w płucach, aby zdobyć główną nagrodę. Profesjonalny pomiar wykonany przez dr Piotra Odyę z Politechniki Gdańskiej pozwolił wyłonić zwycięzców:

I miejsce – z wynikiem 103, 4 dB – zajął Jarosław Skopczyński

II miejsce – z wynikiem 103,3 dB – zajął Sebastian Laskowski

III miejsce –  z wynikiem 101,9 dB – zajął Michał Kaszuba

Zatem ci trzej miłośnicy kolei (wraz z osobami towarzyszącymi) będą w 2015 r. pierwszymi pasażerami PKM podczas planowanego wówczas promocyjnego przejazdu po zakończeniu budowy linii.

Zdjęcia z przemarszu można zobaczyć w galerii poniżej.

Na naszym kanale w serwisie You Tube dostępny jest już także pierwszy film z tego wydarzenia:

Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.
ul. Budowlanych 77, 80-298 Gdańsk
KRS: 0000365210 | NIP: 5833103672 | REGON: 221037360