Telefon: +48 58 350 11 00 Email: sekretariat@pkm-sa.plUnia Europejska

Spotkanie informacyjne na Niedźwiedniku

Spotkanie z mieszkańcami dzielnicy Niedźwiednik było kolejnym ze cyklu, podczas którego omawiano założenia projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W dyskusji dominowały kwestie oddziaływania inwestycji na najbliższe otoczenie, zintegrowania komunikacji miejskiej z pociągami PKM oraz planowanych rozwiązań technicznych przystanku na Niedźwiedniku.

Po multimedialnej prezentacji założeń projektu PKM na pytania zgromadzonych odpowiadał Krzysztof Rudziński, Prezes PKM SA, oraz Gabriela Rembarz, reprezentująca Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego SA z Gdańska – wykonawcę dokumentacji przedprojektowej. W spotkaniu wzięły udział Radne Miasta Gdańska: Maria Małkowska i Małgorzata Chmiel.

Po zapoznaniu się ze wstępnymi planami spółki w zakresie przebiegu I etapu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej oraz organizacji komunikacji publicznej w kierunku Gdańska i Gdyni, mieszkańcy zadali szereg pytań, głównie dotyczących integracji PKM z Szybką Koleją Miejską i transportem autobusowym (np. umożliwiającym osobom zamieszkującym ulice Góralską dotarcie do przystanku PKM). Proponowano modyfikację zakładanych rozwiązań, poprzez umiejscowienie przystanku PKM bliżej Matemblewa, co pozwoliłoby skierować dojazd pasażerów do przystanku Rakoczego omijający zakorkowaną często ulicę Potokową. Zebrani wnioskowali o zapewnienie wystarczającej powierzchni parkingowej przy przystanku, ale również zachowanie okolicznych, wykorzystywanych dotychczas przez pieszych, ścieżek łączących tereny po obu stronach nasypu kolejowego, min. zapewniających dojście do kościołów i terenów zielonych. Wnoszono także o zachowanie zabytkowych pozostałości dawnej linii kokoszkowskiej, min. Mostku Weisera.

Wiele uwag związanych było z układem przestrzennym okolicy i dotyczyło obecnej infrastruktury drogowej. Dopytywano o wysokość nasypów kolejowych w stosunku do ulicy Słowackiego oraz ewentualną możliwość budowy estakady ułatwiającej ruch pomiędzy Matemblewem a przystankiem „Rakoczego”.
Mieszkańcy wyrażali obawy w zakresie realnego czasu dokończenia inwestycji oraz faktycznego wpływu tzw. Specustawy EURO 2012 na realizację PKM. Zainteresowanie budziły też planowane zabezpieczenia okolicy przed ewentualnym negatywnym wpływem przedsięwzięcia na bezpośrednie otoczenie. Dlatego też koncentrowano się na procedurze przygotowywania i wydawania decyzji środowiskowej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

Zainteresowanie zgromadzonych dotyczyło również planów rozwoju Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w kolejnych latach, np. rewitalizacji bezpośredniego połączenia do Kokoszek.

Zapewniono przybyłych mieszkańców o przekazaniu uwag, propozycji oraz wyników ankiet planistom z Biura Projektów Budownictwa Komunalnego SA. Prezes PKM SA poinformował także o planowanych kolejnych spotkaniach, które zostaną zorganizowane na przełomie 2010 i 2011 roku. Będzie wówczas analizowany dokładny plan przebiegu PKM oraz raport oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Spotkanie odbyło się dnia 4 października 2010r. w w Zespole Szkół im. Sw. Jana de la Salle, ul. J. Słowackiego 101.

Zapraszamy do pobrania prezentacji > Prezentacja Niedźwiednik

Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.
ul. Budowlanych 77, 80-298 Gdańsk
KRS: 0000365210 | NIP: 5833103672 | REGON: 221037360