Telefon: +48 58 350 11 00 Email: sekretariat@pkm-sa.plUnia Europejska

Ruszyła Pomorska Kolej Metropolitalna

11891413_1014886378544746_4843220796401337277_oPo ponad dwóch latach budowy nastąpił najważniejszy dzień w historii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Podczas uroczystej Inauguracji nastąpiło otwarcie wybudowanego całkowicie od podstaw połączenia kolejowego, łączącego Gdańsk z Kaszubami. Podczas uroczystości odbywającej się w nowym terminalu T2 Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku obecni byli przedstawiciele Zarządu Województwa Pomorskiego oraz premier Ewa Kopacz.

30 sierpnia 2015 r. na terenie nowo wybudowanego terminalu T2 Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku odbyła się Inauguracja Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Na uroczystości obecnych było niemalże 300 zaproszonych gości, pośród których znaleźli się przedstawiciele Samorządu Województwa Pomorskiego, ministerstwa transportu, Urzędu Transportu Kolejowego, a także specjaliści z branży kolejowej i transportowej. Jednym z najważniejszych gości była Premier Ewa Kopacz, która w swoim przemówieniu podkreśliła, że Pomorska Kolej Metropolitalna jest dużą inwestycją, która powstała dzięki finansowaniu z funduszy europejskich, a także zaznaczyła, że jej powstanie świadczy o dobrym wykorzystaniu funduszy przez samorządowców, dzięki czemu odmienić ma się codzienne życie mieszkańców całego regionu.

Z kolei obecny na Inauguracji marszałek województwa pomorskiego – Mieczysław Struk akcentował, że powstanie nowej linii kolejowej jest efektem pracy wielu osób, wielu instytucji, a także pracowników i robotników. – Dziś jesteśmy wdzięczni tym wszystkim, dzięki którym kolej, o której marzyliśmy przez kilkadziesiąt lat, stała się faktem – mówił.

W trakcie inauguracji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej marszałkowie: Mieczysław Struk oraz Ryszard Świlski wręczyli pamiątkowe statuetki z oryginalnym fragmentem szyny PKM, znalezionym w nasypie dawnej Kolei Kokoszkowskiej. Pośród uhonorowanych znaleźli się przedstawiciele pomorskich mediów, w tym redakcja „Dziennika Bałtyckiego”, „Gazety Wyborczej Trójmiasto”, serwis internetowy „Trójmiasto.pl”, „Radio Gdańsk” oraz gdański oddział Telewizji Polskiej. Ponadto statuetki trafiły do trójki najwierniejszych fanów PKM – Jacka Kalkowskiego, Piotra Odya oraz Adama Robaczewskiego, których zdjęcia opublikowane zostały w pamiątkowym albumie podsumowującym budowę nowej linii kolejowej.

Na koniec wręczono statuetki gościom specjalnym, pamiętającym jeszcze przedwojenną Kolej Kokoszkowską, której historyczną następczynią jest Pomorska Kolej Metropolitalna. Trzy statuetki trafiły do pani Zofii Witkowskiej (95 lat), córki maszynisty Jana Jagła, który przed 1939 r. jako przedstawiciel PKP prowadził pociągi na trasie Gdańsk Główny – Kartuzy, pani Ewy Kaczmarek (84 lata), która praktycznie do końca lutego 1945 r. regularnie jeździła pociągami z Gdańska do Żukowa Zachodniego oraz inż. Janusza Kowalskiego (90 lat), który już w latach 60. i 70. XX wieku przekonywał ówczesne władze do konieczności odbudowy kolejowego połączenia stolicy województwa z Kaszubami.

Pomorska Kolej Metropolitalna jest największą inwestycją w historii samorządu województwa pomorskiego, ale także pierwszą w Polsce linią kolejową wybudowaną przez samorząd wojewódzki. Nazywana jest przez wielu epokową inwestycją. Przygotowania do niej trwały ponad 5 lat, ale już od kilkudziesięciu była ona marzeniem wielu samorządowców i inżynierów, którzy postulowali odbudowę zniszczonej w 1945 roku Kolei Kokoszkowskiej. Pomorska Kolej Metropolitalna to alternatywa dla transportu drogowego oraz zupełnie nowe perspektywy dla mieszkańców regionu.

Powstanie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej to doskonały przykład wizjonerskiego podejścia do transportu kolejowego. Kiedy kilka lat temu projektowana była nowa linia kolejowa, część trasy wytyczono przez słabo zurbanizowaną część miasta. Ponadto wyznaczone zostały drogi dojazdowe, które w przyszłości mają służyć mieszkańcom nowych osiedli. Przewidziano bowiem, że po wybudowaniu nowej linii kolejowej puste wtedy pola zmienią się w niedalekiej przyszłości w nowe osiedla mieszkaniowe. Co więcej część obszarów znajdujących się w pobliżu torów PKM przeznaczono na tereny rekreacyjne dla mieszkańców.

Głównym celem, który przyświecał twórcom projektu, było odciążenie pomorskich dróg oraz stworzenie alternatywnego środka transportu, który będzie wygodny i szybki, a także umożliwi po raz pierwszy od 70 lat dojazd z Gdańska na Kaszuby. Ponadto dzięki odgałęzieniu w kierunku gdańskiej Osowy, pociągi PKM dojeżdżają również do Gdyni, zatrzymując się po drodze na wspomnianej stacji Gdańsk Osowa (w sąsiedztwie starego peronu budowany jest przystanek PKM z charakterystyczną czerwoną wiatą). W przyszłym roku planuje się budowę dwóch kolejnych przystanków PKM: Gdynia Karwiny i Gdynia Stadion wraz z węzłem transportowym Karwiny, który wybudować mają wspólnie miasta Gdynia i Sopot.

Regularne kursy PKM z pasażerami rozpoczęły się we wtorek 1 września. O godzinie 3.42 rano ze stacji Gdańsk Główny odjechał pierwszy pociąg do którego wsiadło 15 osób. Do przystanku PKM Gdańsk Port Lotniczy dojechało w sumie 20 osób. Każdy z pasażerów otrzymał pamiątkowy bilet oraz gwizdek. Pierwszego dnia kursowania z PKM skorzystało niemalże 4,5 tysiąca osób. Jednakże „rozruch” tak ogromnej inwestycji transportowej musi potrwać kilka miesięcy. W tym czasie mieszkańcy będą mieli okazję przekonać się do nowego środka transportu, a przewoźnik – spółka SKM Trójmiasto – będzie mógł poznać oczekiwania i potrzeby swoich pasażerów.

Polecamy również nasze galerie zdjęć na Facebooku:

Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.
ul. Budowlanych 77, 80-298 Gdańsk
KRS: 0000365210 | NIP: 5833103672 | REGON: 221037360