Telefon: +48 58 350 11 00 Email: sekretariat@pkm-sa.plUnia Europejska

Inauguracja i Dzień Otwarty Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Już za dwa tygodnie – w niedzielę 30 sierpnia 2015 r. – zapraszamy na Dzień Otwarty Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, zorganizowany z okazji odbywającej się tego samego dnia oficjalnej inauguracji nowej linii PKM. Wszystko to na dwa dni przed uruchomieniem regularnych przewozów pasażerskich, które od 1 września 2015 r. na linii PKM obsługiwać będzie PKP SKM w Trójmieście.

Po ponad dwóch latach rozpoczęcia budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przyszedł czas na finał tej największej inwestycji infrastrukturalnej Samorządu Województwa Pomorskiego. Już 30 sierpnia 2015 r. odbędą się dwa wydarzenia związane z inauguracją linii PKM – pierwszej od 40 lat całkowicie nowej linii kolejowej w Polsce i jednocześnie pierwszej w naszym kraju linii kolejowej wybudowanej przez samorząd wojewódzki!

Inauguracyjny przejazd dwóch pociągów w samo południe

W pierwszym z nich wezmą udział wyłącznie zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele samorządów i instytucji współuczestniczących w projekcie PKM, a także fani PKM, nagrodzeni biletami na pierwszy przejazd linią PKM w organizowanych przez nas konkursach. To oni w samo południe wyruszą dwoma pociągami (retro + SKM/PKM) z przystanku PKM Gdańsk Port Lotniczy w inauguracyjny przejazd linią PKM przez całe miasto, aż do przystanku PKM Gdańsk Strzyża. Pociągi jechać będą równolegle po obu torach i każdy będzie mógł je zobaczyć ustawiając się wzdłuż trasy przejazdu – oczywiście w bezpiecznej odległości od torów i nasypów. Pociągi nie będą się zatrzymywały na żadnym z przystanków PKM po drodze, jednak mieszkańcy będą mogli wejść na nasze perony aby z bliska zobaczyć, sfotografować lub sfilmować ten niepowtarzalny, inauguracyjny przejazd linią PKM. Jedynym warunkiem będzie ścisłe przestrzeganie zaleceń obecnej tego dnia na wszystkich przystankach PKM służby ochrony.

Promocyjne przejazdy dla mieszkańców w godz. 13.00-19.00

Po zakończeniu inauguracyjnego przejazdu, od godz. 13.00 do około godz. 19.00 zaplanowaliśmy dla wszystkich zainteresowanych naszym projektem mieszkańców ostatni już Dzień Otwarty PKM, utrzymany w stylu trzech ubiegłorocznych imprez tego typu, które wówczas odwiedziło łącznie ponad 8 tysięcy osób!

Także tym razem spodziewamy się dużego zainteresowania mieszkańców, którzy tego dnia po raz pierwszy będą mogli przejechać się linią PKM na odcinku Strzyża – Port Lotniczy i to za darmo! Dla pierwszych 10 tysięcy pasażerów przygotowaliśmy z tej okazji specjalny pamiątkowy bilet, który będzie upoważniał jedną osobę do przejazdu w jedną stronę (na trasie Strzyża – Port Lotniczy lub Port Lotniczy – Strzyża), o godzinie podanej na bilecie. Oczywiście każdy chętny będzie miał szansę pojechać pociągiem także w drugą stronę, będzie musiał jednak wcześniej zdobyć bilet na trasę powrotną – albo od razu z pierwszym biletem na przystanku początkowym lub po dojechaniu na miejsce, na drugim przystanku PKM. A jeśli mu się to nie uda lub też nie będzie chciał ponownie jechać PKM, będzie mógł wrócić do domu jeżdżącymi tego dnia ze zwiększoną częstotliwością autobusami i tramwajami gdańskiego ZTM. Bilety na promocyjne przejazdy pociągami SKM/PKM i pociągiem retro dystrybuowane będą na specjalnych stoiskach zlokalizowanych pod przystankami PKM Strzyża i Port Lotniczy, z których startować będą obydwa promocyjne pociągi.

Liczne atrakcje dla mieszkańców

Podobnie jak podczas ubiegłorocznych dni otwartych PKM, także tym razem na wszystkich naszych gości czekać będą specjalnie przygotowane z tej okazji atrakcje. Bezpośrednio pod wiaduktem, na którym zlokalizowany jest przystanek PKM Gdańsk Strzyża o godz. 13.00 rozpocznie się – przygotowywany wspólnie przez PKM i Budimex – festyn rodziny, gdzie na zainteresowanych czekać będą różne gry logiczne, konkursy i zabawy, w których można będzie wygrać nagrody związane z projektem PKM (albumy, gadżety, itp.).

W programie m.in.:

– Stoisko informacyjne PKP SKM w Trójmieście (przewoźnika obsługującego od 1.09.2015 r. linię PKM)

– Plenerowa wystawa przypominająca realizację projektu PKM

– Interaktywny wielkoformatowy labirynt pełen niespodzianek!

– Strefa kreatywnej rekreacji – nie tylko dla najmłodszych

– Strefa relaksu oraz strefa gastronomiczna

Również na tych wszystkich, którzy dojadą do przystanku PKM Port Lotniczy czekać tam będą dodatkowe atrakcje, w postaci strefy relaksu i strefy gastronomicznej. W tym miejscu wszyscy pasażerowie PKM będą też mieli okazję po raz pierwszy zobaczyć od środka wnętrze nowej części terminalu T2 Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy, z którym przystanek PKM połączony jest specjalną kładką.

Ostatni promocyjny przejazd pociągiem retro oraz pociągiem SKM/PKM planowany jest ok. godz. 19.00 – i będzie on jednocześnie oznaczał zakończenie wszystkich dodatkowych atrakcji zaplanowanych przez nas tego dnia.

PLANOWANY 30 SIERPNIA 2015 R. ROZKŁAD JAZDY POCIĄGU PKM/SKM i RETRO:

WAŻNE INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

 • Prosimy o nieprzyjeżdżanie na imprezę samochodami, ze względu na brak możliwości zaparkowania auta w sąsiedztwie (poza płatnymi parkingami prywatnymi w okolicach gdańskiego lotniska).
 • Gdański ZTM tego dnia zwiększy częstotliwość kursowania autobusów i tramwajów dojeżdżających w okolice przystanków PKM Strzyża i Port Lotniczy. Dlatego też gorąco zachęcamy, aby skorzystać z komunikacji publicznej, której nowym elementem od 1 września 2015 r. stanie się również linia PKM.
  – do przystanku PKM Gdańsk Strzyża najlepiej będzie dostać się tramwajem – liniami: 5, 6, 11 i 12.
  – w pobliże przystanku PKM Port Lotniczy kursują autobusy linii 110, 122 i 210.
 • Na terenie obu przystanków PKM znajdują się natomiast  bezpłatne miejsca parkingowe dla rowerów. Zachęcamy zatem również do przyjeżdżania na Dzień Otwarty PKM rowerami. Tego dnia jednak – wyjątkowo – nie będzie można wsiąść z rowerem do żadnego z pociągów. Ze względu na spodziewane ogromne zainteresowanie promocyjnymi przejazdami po linii PKM chcemy po prostu dać szansę przejazdu jak największej liczbie mieszkańców.
 • Promocyjne przejazdy odbywać się będą na odcinku Strzyża – Port Lotniczy oraz Port Lotniczy – Strzyża, bez zatrzymywania na innych przystankach PKM.
 • Bilety na promocyjne przejazdy będą bezpłatne i dystrybuowane będą na specjalnych stoiskach zlokalizowanych pod przystankami PKM Strzyża i PKM Port Lotniczy (oddzielnie dla pociągu retro i oddzielnie dla pociągu SKM/PKM).
 • Każdy bilet będzie ważny tylko w jedną stronę i tylko dla jednej osoby. Po zakończeniu przejazdu wszyscy pasażerowie będą zobowiązani opuścić pociąg.
 • Bilety będą dedykowane na konkretne godziny odjazdu pociągu, jeżeli ktoś spóźni się na swój pociąg, jego bilet straci ważność i będzie musiał ustawić się w kolejce po nowy bilet na inną godzinę.
 • Przez cały Dzień Otwarty PKM należy bezwzględnie stosować się do poleceń służb ochrony, które będą pilnować porządku na terenie przystanków PKM oraz czuwać nad sprawną i bezpieczną wymianą pasażerów w obu pociągach.

SZCZEGÓŁOWY REGULAMIN ZAMIESZCZAMY PONIŻEJ:

Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.
ul. Budowlanych 77, 80-298 Gdańsk
KRS: 0000365210 | NIP: 5833103672 | REGON: 221037360