Telefon: +48 58 350 11 00

Unia Europejska

3-miesięczne naprawy gwarancyjne na wiaduktach PKM w Gdańsku Strzyży

Od 1 lipca 2026 r. rozpoczną się prace naprawcze na trzech wiaduktach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w rejonie przystanku Gdańsk Strzyża. Roboty realizowane będą w ramach gwarancji przez generalnego wykonawcę linii PKM – firmę Budimex SA. Tego samego dnia wznowiony zostanie ruch po obu torach na estakadzie PKM przy gdańskim lotnisku, gdzie prace prowadzone były wcześniej.

Naprawy obejmują betonowe bloki podszynowe, które znajdują się na bezpodsypkowej nawierzchni torowej kilku wiaduktów kolejowych PKM. Już kilka lat temu na części z nich pojawiły się niewielkie rysy i spękania, które spółka PKM niezwłocznie zgłosiła wykonawcy jako usterki gwarancyjne. Od tego czasu były one na bieżąco monitorowane przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej, którzy – korzystając z czasowego zamknięcia jednego toru w trakcie prowadzonej w latach 2022-2023 elektryfikacji linii PKM – przetestowali na wybranym odcinku metody naprawy wykrytych usterek.

Roboty zaplanowane w najdogodniejszym dla pasażerów terminie

Warto podkreślić, że wykryte uszkodzenia nie miały wpływu na bezpieczeństwo ruchu kolejowego i nie wymagały natychmiastowej interwencji. Dlatego wspólnie z wykonawcą zdecydowaliśmy o przeprowadzeniu napraw w dogodnym terminie – zbieżnym z prowadzoną przez PKP PLK modernizacją linii kolejowej nr 201 Gdynia–Kościerzyna, kiedy część ruchu pociągów została przekierowana na tzw. bajpas kartuski. Dzięki temu utrudnienia dla pasażerów, których przy takich pracach nie da się uniknąć, są mniejsze niż byłyby w czasie pełnego funkcjonowania LK 201.

Widać to było w okresie IX 2025 – VI 2026, kiedy pomimo prowadzonych prac gwarancyjnych i zamknięcia jednego toru przy lotnisku, codziennie na linię PKM wjeżdżało aż 135 pociągów POLREGIO, w tym 85 na jednotorowym odcinku przy Porcie Lotniczym. Planowane z wyprzedzeniem roboty na estakadzie PKM zostały bowiem uwzględnione przy układaniu rozkładu jazdy przez organizatora przewozów (Samorząd Województwa Pomorskiego), dzięki czemu na tym etapie utrudnienia dla pasażerów nie były jeszcze tak odczuwalne – poza zdarzającymi się opóźnieniami pociągów POLREGIO, w sytuacjach, kiedy wjeżdżały one na linię PKM już z opóźnieniem z linii PKP PLK, gdzie również prowadzone są roboty torowe.

 

Od sierpnia 2025 do czerwca 2026 naprawy gwarancyjne prowadzone były na estakadzie PKM przy lotnisku.

 

Zakończenie prac przy lotnisku i przeniesienie robót na Strzyżę

Rozpoczęcie prac na Strzyży nastąpi bezpośrednio po zakończeniu trwających od sierpnia 2025 r. analogicznych robót na estakadzie PKM w rejonie Portu Lotniczego. Obejmowały one niemal 900-metrowy odcinek i ponad 1000 bloczków podszynowych. Prace te zakończą się do 30 czerwca 2026 r., co umożliwi od lipca przywrócenie ruchu po obu torach na odcinku linii PKM przy lotnisku.

Od 1 lipca 2026 r. front robót zostanie przeniesiony na Strzyżę. W tym przypadku zakres prac jest mniejszy – obejmuje odcinek około trzykrotnie krótszy oraz niespełna 300 bloczków podszynowych.

Tymczasowe ograniczenia w ruchu pociągów

Prace na Strzyży potrwają około trzech miesięcy (lipiec–wrzesień 2026 r.). W tym czasie na odcinku Strzyża – Brętowo zamknięty będzie tor nr 1, co wpłynie na organizację ruchu pociągów. Ze względu na ograniczoną przepustowość tak długiego jednotorowego odcinka, liczba połączeń POLREGIO na linii PKM będzie tymczasowo zmniejszona do 101 pociągów na dobę. Jednocześnie jednak organizator przewozów (SWP) zobowiązał obsługującego je przewoźnika (POLREGIO) do wykonywania najbardziej popularnych połączeń w godzinach szczytu podwójnymi składami, aby wszyscy pasażerowie swobodnie pomieścili się w pociągach. Jest to szczególnie istotne, ponieważ na tym odcinku spotykają się wszystkie pociągi POLREGIO kursujące zarówno w kierunku Gdyni, jak i Kartuz i Somonina.

Dlatego właśnie roboty w tym miejscu zostały zaplanowane na okres wakacyjny, kiedy liczba pasażerów korzystających z kolei jest mniejsza. Harmonogram zakłada zakończenie prac we wrześniu, tak, aby od października – wraz z powrotem studentów na uczelnie i do pociągów – możliwe było ponowne uruchomienie większej liczby pociągów po obu torach. Przystanek PKM Gdańsk Strzyża jest bowiem intensywnie wykorzystywany przez społeczność pobliskiego Uniwersytetu Gdańskiego.

W okresie lipiec-wrzesień 2026 r. prace naprawcze Budimeksu prowadzone będą na Strzyży.

 

Wykonawca ma zdążyć przed powrotem studentów

– Przeprowadzone w okresie od września 2025 r. do czerwca 2026 r. prace na estakadzie przy lotnisku pokazały, że odpowiednie zaplanowanie robót pozwala ograniczyć ich wpływ na pasażerów, chociaż ze względu na specyfikę prac są one mocno rozciągnięte w czasie – wyjaśnia Tomasz Konopacki, rzecznik PKM SA. –  Remont na czynnej linii kolejowej, po której cały czas kursują pociągi, zawsze trwa dłużej niż budowa nowej infrastruktury. Nie można wykorzystywać ciężkiego sprzętu w takim zakresie jak na zamkniętym placu budowy, a dostęp do toru jest ograniczony. Odcinek na Strzyży jest znacznie krótszy, a zakres prac mniejszy, bo do naprawy jest niespełna 300 bloczków. Dlatego zamknięcie toru na Strzyży planujemy tylko na trzy miesiące, a wykonawca ma pełną świadomość, że prace musi zakończyć przed powrotem studentów na uczelnie – dodaje rzecznik PKM.