Telefon: +48 58 350 11 00 Email: sekretariat@pkm-sa.plUnia Europejska

1 czerwca odsłonięto pomnik Kota Rysia na przystanku PKM Firoga

443716913_18017006057515722_4548356521466510342_n

29 maja 2023 roku uchwyciliśmy Kota Ryśka, który

odprowadzał swoją właścicielkę na przystanek PKM Gdańsk Firoga. Informacja o wiernym kocie obiegła krajowe i światowe media. Rok po tych wydarzeniach,w tym samym miejscu został odsłonięty pomnik najwierniejszego kota w Trójmieście.

 

Kot Rysiek zdobył fanów nie tylko z powodu lśniącego futra i łagodnego usposobienia. Codziennie, o stałej porze odprowadzał swoją właścicielkę na peron przystanku PKM Gdańsk Firoga, zajmował miejsce obok peronowej ławki i obserwował jak odjeżdżała pociągiem. Po dłuższej chwili spokojnym tempem wracał do swojego domu. 

Nagranie tak wiernego i oddanego właścicielce kota opublikowaliśmy 29 maja 2023 roku na profilu facebookowym Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Prędkością błyskawicy nagranie stało się viralem na Pomorzu, w Polsce i na świecie. Kot Rysiek stał się ulubieńcem głównie mediów włoskich. O jego historii napisały między innymi prestiżowe dzienniki „La Repubblica” i „La Stampa”

Rysiu stał się wizytówką nie tylko swojej właścicielki – Pani Patrycji Makowskiej, ale również przystanku PKM Firoga i całej linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Rok od naszego spotkania z futrzanym celebrytą na stacji PKM Firoga zostanie odsłonięta figurka kota siedzącego przy ławce na peronie 1 i patrzącego na odjeżdżający pociąg. Rysiek obecnie mieszka w sąsiedniej dzielnicy i ze względów bezpieczeństwa nie odprowadza już swojej właścicielki na przystanek, jednak już od 1 czerwca, każdy pasażer może spotkać go na naszym przystanku o każdej porze. 

Podczas specjalnego wydarzenia 1 czerwca 2024 roku, na przystanku PKM Firoga można było osobiście spotkać Kota Ryśka, jego właścicielkę i autorkę rzeźby a także zrobić sobie zdjęcie z kopią Ryśka wykonaną z brązu.

Blanka Kamińska podczas prac na rzeźbą/fot. Tomasz Konopacki (PKM)

Przygotowanie figurki kota Rysia to kolejna okazja do współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, której studenci od wielu lat upiększają naszą infrastrukturę swoimi dziełami. Niespełna miesiąc temu odsłonięte zostały dwa nowe murale w pobliżu przystanku PKM Niedźwiednik.

Za wykonanie rzeźby odpowiada Blanka Kamińska, urodzona 26 czerwca 1999 r. absolwentka Państwowego Liceum Plastycznego im. Władysława Hasiora w Koszalinie. Aktualnie kończy kierunek rzeźba na wydziale Rzeźby i Intermediów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i międzynarodowym plenerze „Ceramika Alternatywnie”. Od początku studiów regularnie wykonuje zlecenia, głównie z zakresu rzeźby portretowej, kopii rzeźb klasycznych i konserwacji zabytków. Twórczość jest dla niej sposobem wyrażania zachwytu poszczególnymi fragmentami rzeczywistości, a także źródłem szczęścia, formą kontemplacji i pracy nad sobą. 

W odsłonięciu figurki Kota Rysia wzięło udział ponad 100 osób, wśród nich znaleźli się Prezes PKM Grzegorz Mocarski, Senator RP Ryszard Świlski i prof. Katarzyna Jóźwiak – Moskal z wudziału rzeźby ASP w Gdańsku. 
Fotorelację przygotowaną przez Roberta Wolaka można obejrzeć w poście poniżej.

Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.
ul. Budowlanych 77, 80-298 Gdańsk
KRS: 0000365210 | NIP: 5833103672 | REGON: 221037360