Telefon: +48 58 350 11 00 Email: sekretariat@pkm-sa.plUnia Europejska

Rekordowy październik kartuskich pociągów na linii PKM

Po powrocie studentów na uczelnie w październiku 2017 r. pociągi z Kartuz na linii PKM odnotowały kolejne rekordy frekwencji. Przewiozły one wówczas aż 73 000 osób, co w porównaniu z wrześniem (60 000) daje aż 21-procentowy wzrost, a w porównaniu z czerwcem (65 000), kiedy ostatni raz studenci korzystali masowo z linii PKM, wzrost ten wynosi 12 procent.Dane te jednoznacznie pokazują jak ważną i coraz większą grupę pasażerów w pociągach SKM na obsługiwanej w ramach projektu PKM trasie z Kartuz do Gdańska stanowią studenci. W połączeniu z uczniami oraz osobami dojeżdżającymi na co dzień do pracy do Gdańska – to właśnie te trzy grupy pasażerów w największym stopniu wpływają na tak dynamiczny wzrost liczby pasażerów na regionalnym odcinku projektu PKM.

Kiedy w październiku 2015 r. po raz pierwszy uruchomione zostało połączenie kolejowe Kartuzy – Gdańsk Główny skorzystało z niego 11 800 osób, po roku – w październiku 2016  – było ich już 30 700, by po kolejnym roku osiągnąć poziom 73 000 pasażerów w październiku 2017 r. W ciągu zaledwie 2 lat liczba kartuskich pasażerów na linii PKM wzrosła więc ponad 6-krotnie!

Tak wysoki i co najważniejsze systematyczny wzrost liczby pasażerów w pociągach z Kartuz do Gdańska jest w pełni zrozumiały, gdyż to właśnie mieszkańcy dalej położonych od metropolii trójmiejskiej miejscowości mogą, wybierając pociąg zamiast samochodu, zaoszczędzić najwięcej czasu i pieniędzy. Mieszkańcy Kartuz dzięki pociągom SKM i linii PKM mogą dojechać do Gdańska Głównego w niecałą godzinę, natomiast dojazd z Żukowa do Gdańska Wrzeszcza – w przypadku przyspieszonych pociągów z Kościerzyny – zajmuje zaledwie 25 minut. Są to czasy nieosiągalne dla transportu samochodowego, zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy przejazd autem na tych samych trasach często jest nawet dwukrotnie dłuższy. Nie dziwi więc, że to właśnie mieszkańcy tych dwóch miast stanowią łącznie aż 72 proc. wszystkich pasażerów pociągów jadących z terenu powiatu kartuskiego do Gdańska, chociaż na pozostałych kaszubskich przystankach (Dzierżążno, Borkowo, Pępowo Kartuskie i Rębiechowo) liczba pasażerów także systematycznie rośnie.

– Zawsze trudniej jest przekonać do transportu publicznego mieszkańców mniejszych miejscowości, którzy przywykli do korzystania z samochodu. W tym przypadku widać, że kolej wrosła w świadomość mieszkańców Kaszub jako pewny środek transportu – komentuje najnowsze statystyki Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego odpowiadający za transport.

Z danych statystycznych opublikowanych niedawno przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wynika, że  łącznie od stycznia do września 2017 r. pociągi SKM przewiozły na 4 trasach PKM już ponad 2,2 mln pasażerów (dokładnie 2.226.700 osób). Jeśli średnia liczba osób korzystających z linii PKM nadal będzie utrzymywać się na obecnym poziomie ok. 260 tysięcy miesięcznie, jest duża szansa na to, że cały 2017 rok zamknie się liczbą 3 milionów pasażerów (przy 2 mln pasażerów przewiezionych na linii PKM rok wcześniej – w 2016 r.)

Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.
ul. Budowlanych 77, 80-298 Gdańsk
KRS: 0000365210 | NIP: 5833103672 | REGON: 221037360