Telefon: +48 58 350 11 00 Email: sekretariat@pkm-sa.plUnia Europejska

PKM wybuduje rondo w Rębiechowie – będą utrudnienia w ruchu, ale potem będzie bezpieczniej

Pomorska Kolej Metropolitalna wybuduje rondo na skrzyżowaniu ul. Gdańskiej i Piaskowej w Rębiechowie. W związku z pracami ruch w tym miejscu będzie odbywał się wahadłowo. Utrudnienia potrwają do końca 2014 roku, ale nowa organizacja ruchu powinna w znaczący sposób poprawić bezpieczeństwo w tym rejonie.

W związku z budową Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, od 23 października 2014 r. aż do końca tego roku na kilkudziesięciometrowym odcinku ul. Gdańskiej w Rębiechowie, w rejonie skrzyżowania z ul. Piaskową, zajęty będzie jeden pas jezdni i wprowadzony zostanie ruch wahadłowy oraz tymczasowa sygnalizacja świetlna. Rozpoczynają się tu bowiem prace związane z budową nowego ronda, które ułatwi kierowcom włączanie się do ruchu w miejscu, w którym po uruchomieniu linii PKM spodziewany jest znaczny wzrost liczby przejeżdżających samochodów.

Budowa ronda jest konieczna, aby zwiększyć bezpieczeństwo ruchu w tym rejonie. Wynika to z faktu, że cały ruch samochodowy odbywający się dotąd ul. Barniewicką zostanie docelowo przeniesiony właśnie na ul. Piaskową, a ul. Barniewicka – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – stanie się ślepą ulicą, gdyż przecinać ją będzie jeden z torów PKM, biegnący w kierunku Kościerzyny. Biorąc pod uwagę natężenie ruchu i układ ulic pozostawienie dotychczasowych rozwiązań komunikacyjnych w tym rejonie było niemożliwe.

Skrzyżowanie ulic: Piaskowej i Gdańskiej w Rębiechowie, które w najbliższych miesiącach
zostanie przebudowane na bezpieczniejsze i uspokajające ruch rondo.

Równolegle z pracami na ul. Gdańskiej ruszy przebudowa ponad 300-metrowego odcinka ul. Piaskowej. Skutkować ona będzie całkowitym zablokowaniem wjazdu w tę ulicę od strony ul. Gdańskiej. Możliwość przejazdu będą mieli jedynie mieszkańcy, których posesje znajdują się bezpośrednio przy tej ulicy.

Przypomnijmy, że przejazd ul. Piaskową częściowo zamknięty jest już od roku, kiedy to w listopadzie 2013 r. Budimex rozpoczął prace związane z budową nowego wiaduktu drogowego (WD 40), dzięki któremu z ul. Piaskowej można będzie przejechać zarówno na drugą stronę linii kolejowej 201 (Gdynia – Kościerzyna), jak i do ul. Barniewickiej, przerwanej przez linię PKM. Pierwotnie Budimex planował zakończyć te prace latem br. Jednak, jak się okazało, nasz wykonawca zbyt optymistycznie określił pierwotny termin przywrócenia ruchu na ul. Piaskowej… – za co wszystkich okolicznych mieszkańców, zmuszonych do korzystania z długiego objazdu, serdecznie przepraszamy.

Powodem tego opóźnienia były m.in. przedłużające się – z powodów formalno-prawnych – procedury związane z uzyskaniem dodatkowych pozwoleń na rozpoczynającą się obecnie przebudowę skrzyżowania w Rębiechowie. Na szczęście te problemy mamy już za sobą i jeśli tylko warunki pogodowe na to pozwolą, wszystkie prace związane z przebudową ulic: Piaskowej i Gdańskiej w Rębiechowie powinny zakończyć się wraz na przełomie 2014 i 2015 roku.

Poniżej prezentujemy mapę pokazującą rejon robót drogowych w Rębiechowie oraz lokalizację planowanego u zbiegu ulic: Piaskowej i Gdańskiej nowe rondo:

Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.
ul. Budowlanych 77, 80-298 Gdańsk
KRS: 0000365210 | NIP: 5833103672 | REGON: 221037360