Telefon: +48 58 350 11 00 Email: sekretariat@pkm-sa.plUnia Europejska

400 pierwszych pasażerów pojechało PKM

niedzwiednik2Ponad 2 tysiące ludzi odwiedziło ostatni z cyklu Dni Otwartych na budowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Blisko 400 z nich skorzystało z przejazdów drezyną – największej atrakcji tego dnia, która kursowała pomiędzy budowanym przystankiem PKM Gdańsk Niedźwiednik, a nowym Mostkiem Weisera. Wśród gości specjalnych imprezy znaleźli się m.in.  gdański pisarz Paweł Huelle w którego powieści opisane są niektóre elementy „umarłej linii” kokoszkowskiej będącej poprzedniczką PKM, w tym wspomniany mostek oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Festyn PKM na Niedźwiedniku przyciągnął tłumy ludzi, którzy już od godziny 10.00 korzystali z atrakcji przygotowanych przez organizatorów. W licznych konkursach organizowanych na terenie imprezy można było wygrać unikatowy bilet na przejazd drezynami, które co 15 min. odjeżdżały z przystanku PKM Gdańsk-Niedźwiednik do nowego Mostku Weisera i z powrotem. Z atrakcji skorzystało w sumie blisko 400 osób.

Dzień Otwarty PKM swoją obecnością zaszczycił specjalny gość – Paweł Huelle – znany gdański pisarz, autor powieści „Weiser Dawidek”, której fabuła częściowo rozgrywa się w okolicach nieistniejącej już Kolei Kokoszkowskiej. Artysta osobiście wręczył nagrody laureatom specjalnego konkursu dedykowanego „Weiserowi Dawidkowi”, który został rozegrany podczas imprezy PKM. Sam pisarz został obdarowany przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, który wręczył mu fragment szyny wykopanej na terenie stacji Kiełpinek, a pochodzącej z opisywanej przez niego „umarłej linii” kolejowej.

Ponadto każdy z odwiedzających festyn, mógł wcielić się w rolę maszynisty elektrycznego zespołu trakcyjnego, korzystając z niezwykłego symulatora MaSzyna. Praca na tym urządzeniu miała także walor edukacyjny, ponieważ technik obsługujący MaSzynę przybliżał wszystkim zainteresowanym, jak działa symulator i jakie są jego możliwości. Wśród pozostałych przygotowanych przez Pomorską Kolej Metropolitalną niespodzianek dużą popularnością wśród najmłodszych cieszyły się warsztaty akrobatycznego poruszania się w przestrzeni, czyli Parkour i Freerun, warsztaty z puszczania latawców oraz zabawy plastyczne. Na chwilę nie milkła również sekcja stomp, gdzie za instrumenty perkusyjne służyły stare beczki,  garnki i doniczki.

Dzień otwarty na Niedźwiedniku był trzecim i jednocześnie ostatnim z cyklu dni otwartych Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Na całość poza ostatnią imprezą złożyły się dzień otwarty na Matarni – 1.05.2014 oraz na Strzyży 6.09.2014. Łącznie odwiedziło je ponad 8 tysięcy ludzi.

Polecamy również nasze galerie zdjęć na Facebooku:

Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.
ul. Budowlanych 77, 80-298 Gdańsk
KRS: 0000365210 | NIP: 5833103672 | REGON: 221037360