Telefon: +48 58 350 11 00 Email: sekretariat@pkm-sa.plUnia Europejska

PKM PONOWNIE ZAPRASZA NA BUDOWĘ

W pierwszych tygodniach września mieszkańcy Pomorza zyskają kolejną możliwość obejrzenia budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Podobnie jak to było w maju, PKM otworzy bramy największej kolejowej inwestycji Samorządu Województwa Pomorskiego. Tym razem dwukrotnie – 6 września na Strzyży i 13 września na Niedźwiedniku. Odwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć z powietrza nową linię kolejową w Trójmieście, a także przejechać się po świeżo położonych torach.


STRZYŻA – 6 WRZEŚNIA 2014 r.

Chociaż prace budowlane wciąż trwają, pragniemy serdecznie zaprosić wszystkich naszych sympatyków wraz z rodzinami na drugi z cyklu Dni Otwartych PKM. W godz. 10.00 – 14.00 w okolicy przystanku Strzyża przy alei Wojska Polskiego tuż za pętlą tramwajową czekać będzie moc zabaw i atrakcji.

Tego dnia będziecie mogli sami ocenić zaawansowanie prac na budowie PKM z kosza balonu zawieszonego wysoko nad ziemią. Bilety na loty można będzie wygrać w licznych konkursach i zabawach organizowanych na terenie imprezy.  Wśród nich czekać na Was będą m.in. quizy w których wykazać się będzie trzeba wiedzą o kolejnictwie i o budowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Kreatywni i twórczy z pewnością odnajdą się w konkursach językowych celowo przygotowanych na naszą imprezę. Z kolei do zwycięstwa w gigantycznej grze planszowej, która stanie na terenie festynu niezbędne będą spryt i spostrzegawczość.

Zadbaliśmy również o miłośników dwóch kółek. Liczne stojaki, które umożliwią bezpieczne pozostawienie roweru. Na czas festynu uruchomimy też wyjątkową wypożyczalnię rowerów. O tym, że warto się wybrać na naszą imprezę rowerem niech świadczy fakt, że zjawi się również Oficer rowerowy miasta Gdańska, który przedstawi zasady i etykietę panujące w ruchu rowerowym, a następnie zabierze wszystkich na przejażdżkę po okolicy budowy.

Dzień otwarty to okazja, by w zdobyć pierwszy z dwóch drewnianych wagoników. Będzie to kolejny z elementów (po lokomotywie z Dnia Otwartego 1 maja) tworzących pamiątkową kolejkę z naszych Dni Otwartych.

Najmłodsi będą mogli między innymi wcielić się w kontrolera biletów i wziąć udział w wyścigu wagoników. Każdy kto odwiedzi mydlaną krainę zyska możliwość nie tylko puszczania baniek, ale także będzie mógł przekonać się jak to jest znaleźć się w środku takiej bańki.

Fantastyczną okazją będzie możliwość zobaczenia psów, które pracują z dziećmi w terapii kontaktowej – Dogoterapii.

Jeśli dopadnie Was głód nie tylko atrakcji, dostępna będzie kawiarnia zaaranżowana w autobusie marki Jelcz oraz liczne foodtrucki.

NIEDŹWIEDNIK – 13 WRZEŚNIA 2014 r.

Przed Wami trzecia odsłona Dni Otwartych na budowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Ostatnie już ze wspólnych spotkań przygotowaliśmy w okolicach budowanego przystanku Niedźwiednik przy ul. Słowackiego. Zapraszamy Was na sobotę 13 września w godzinach od 10.00 do 14.00.

Wyjątkową okazją tego dnia będzie możliwość odbycia przejażdżki drezyną po świeżo położonych torach PKM. Bilety na przejazdy będą do wygrania w konkursach na terenie festynu. Drezyny kursować będą z peronu budowanego przystanku PKM Gdańsk Niedźwiednik do Mostku Weisera i z powrotem.

Dlatego szczególnie miło nam jest poinformować, że Dni Otwarte PKM zaszczyci specjalny gość – Paweł Huelle – autor powieści „Weiser Dawidek”.  Z tej okazji zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie dedykowanym bohaterowi książki, od którego nazwę zaczerpnął popularny mostek. Autor powieści osobiście wręczy nagrody laureatom konkursu.

Ponadto na terenie festynu dostępny będzie symulator MaSzyna, pozwalający na wcielenie się w rolę maszynisty elektrycznego zespołu trakcyjnego. Technik obsługujący MaSzynę opowie o możliwościach programu.

Przypominamy również, że do zdobycia jest ostatni element pamiątkowej kolejki PKM – wagonik z tabliczką „Niedźwiednik”, który wspólnie z lokomotywą z Matarni i wagonikiem ze Strzyży utworzy malowniczy skład PKM.

Prawdziwych wielbicieli mody zapraszamy do udziału w przygotowaniu stroju nowoczesnego pracownika PKM. Specjalne zdolności krawieckie nie będą potrzebne, przyda się za to pomysłowość i odrobina dobrego humoru. Liczymy na Waszą kreatywność w tworzeniu własnych biletów kolejowych.

Dla melomanów przygotowaliśmy konkurs muzyczny „Jaka to melodia?”, w którym wykorzystane zostaną przeboje o tematyce kolejowej.  A dla fanów adrenaliny, na naszym festynie czekają pokazy zawodników Parkour i Freerun, którzy w dalszej części festynu poprowadzą warsztaty ze sztuki przemieszczania się oraz przewodniczyć będą w konkursie sprawnościowym dla najmłodszych.

Proponujemy Wam także udział w warsztatach robienia i puszczania latawców, liczne konkursy zręcznościowe i plastyczne, a dla prawdziwych erudytów możliwość wykazania się w konkursach językowych i ortograficznych.

Przy okazji przypominamy, że teren naszej imprezy to wciąż plac budowy, zatem strój i obuwie na 13 września najlepiej przygotować sobie sportowe z zakrytymi palcami.


WAŻNE INFORMACJE

Dni Otwarte PKM odbywać się będą w bezpośrednim sąsiedztwie i na terenie wciąż prowadzonej budowy, dlatego niemożliwe będzie zaparkowanie tam swojego auta. Ci, którzy zdecydują się mimo to na przyjazd własnym samochodem, proszeni są o samodzielne sprawdzenie możliwości parkowania w okolicach festynów, a następnie dojście na teren imprezy pieszo.

Wspólnie z Zarządem Transportu Miejskiego w Gdańsku szczególnie zachęcamy do przyjechania na Dni Otwarte komunikacją miejską lub rowerem. W pobliżu obu imprez znajdują się przystanki obsługiwane przez sporą liczbę połączeń tramwajowych (w przypadku Strzyży) i autobusowych (w przypadku Niedźwiednika).

Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.
ul. Budowlanych 77, 80-298 Gdańsk
KRS: 0000365210 | NIP: 5833103672 | REGON: 221037360