Telefon: +48 58 350 11 00 Email: sekretariat@pkm-sa.plUnia Europejska

Bitwa o Mostek Weisera połączona z wyburzeniem historycznego wiaduktu na gdańskiej Strzyży

Pomorska Kolej Metropolitalna S.A. oraz Budimex S.A. zapraszają na uroczystość wyburzenia Mostku Weisera – stuletniego wiaduktu na gdańskiej Strzyży, znanego dzięki powieści Pawła Huelle „Weiser Dawidek”. Wydarzenie to poprzedzi inscenizacja historyczna pt. „Bitwa o Mostek Weisera”, z udziałem trzech czołgów i około 30 żołnierzy. Początek imprezy w środę, 5 czerwca 2013 r., o godz. 20.


Słynny Mostek Weisera jest jednym z nielicznych wiaduktów dawnej kolei kokoszkowskiej, jakie w całości przetrwały II wojnę światową. Stało się tak głównie dzięki temu, że obiekt ten nie miał tak strategicznego znaczenia, jak np. wiadukty kolejowe nad dzisiejszymi ulicami Słowackiego i Wita Stwosza, które w marcu 1945 r. zostały przez Niemców wysadzone w powietrze, aby zatrzymać nacierające na Gdańsk radzieckie czołgi.

Przygotowywana na środowy wieczór inscenizacja historyczna zaprezentuje, jak mogłaby wyglądać „bitwa o Mostek Weisera”, gdyby jednak w 1945 r. ją stoczono. W wąwozie kolejowym od strony ul. Polanki historycznego wiaduktu bronić będą żołnierze niemieccy, wspierani przez czołg Panthera, podczas gdy z przeciwnego kierunku (od strony ul. Trawki/Słowackiego) atakować będą oddziały radzieckie z dwoma czołgami T 34. Bitwę zakończy pokaz pirotechniczny, po którym Mostek Weisera zostanie zburzony.

Symboliczny sygnał do wyburzenia da Paweł Huelle, od którego powieści „Weiser Dawidek” zaczęła się legenda wiaduktu na Strzyży. Pisarzowi towarzyszyć będą jego przyjaciele z dzieciństwa, będący pierwowzorami bohaterów książki. Swoją obecność zapowiedział również reżyser Wojciech Marczewski, który przeniósł powieść Pawła Huelle na duży ekran, realizując w 2000 r. film „Weiser” z Markiem Kondratem w roli głównej. Gościem całego wydarzenia będzie też marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Inscenizację oraz wyburzenie mostku będą mogli obserwować mieszkańcy. Najlepszy widok widzowie będą mieć z placu przy ogródkach działkowych, na przedłużeniu ul. Trawki. Wśród zgromadzonych tam widzów pracownicy PKM rozdawać będą ostatnie 200 sztuk pamiątkowej kartki z Mostkiem Weisera, przygotowanej przez PKM z okazji kwietniowego pożegnania wiaduktu przez Gdańszczan. Dodatkowe – jednak już znacznie mniejsze – miejsca dla publiczności przewidziane są również po drugiej stronie wąwozu (z kierunku ulic: Gomółki i Polanki). Szczegóły na mapce i zdjęciu poniżej:

Wyburzenie Mostku Weisera oraz wszystkich pozostałych obiektów dawnej linii kokoszkowskiej jest konieczne w związku z rozpoczętą w maju 2013 r. budową Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Zły stan techniczny oraz niepasujące do dwutorowej linii rozmiary nie pozwalają na wykorzystanie historycznych wiaduktów na nowej linii PKM. Nowe wiadukty, jakie powstaną w miejscu dotychczasowych, będą jednak nawiązywać swą konstrukcją do historycznych oryginałów.

Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.
ul. Budowlanych 77, 80-298 Gdańsk
KRS: 0000365210 | NIP: 5833103672 | REGON: 221037360