Telefon: +48 58 350 11 00 Email: sekretariat@pkm-sa.plUnia Europejska

Wojewoda pomorski wręczył marszałkowi województwa pozwolenia na budowę PKM

W Sali Prezydialnej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się 18 grudnia 2012 r. uroczystość wręczenia pozwoleń na budowę dla Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski przekazał wydane przez PUW dokumenty na ręce marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, w obecności prezesa PKM S.A. Krzysztofa Rudzińskiego, posła Stanisława Lamczyka oraz samorządowców z Gdańska i Żukowa.


Wojewoda przekazał marszałkowi łącznie siedem pozwoleń na budowę PKM. Dwa z nich dotyczą bezpośrednio budowy linii kolejowej, podzielonej w projekcie na Zadanie 1 i 2 – ale realizowanych jednocześnie i przez jednego wykonawcę. Kolejne 4 pozwolenia dotyczą tzw. infrastruktury towarzyszącej dla przystanków: Brętowo, Jasień, Kiełpinek i Banino – jej wykonawcą będzie miasto Gdańsk, które otrzyma od PKM gotowy projekt budowlany wraz z pozwoleniami. Ostatnie z pozwoleń dotyczy odcinka włączeniowego w istniejącą  linię kolejową 201 Gdynia – Kościerzyna i ono również wraz z projektem budowlanym zostanie przekazane do realizacji właścicielowi tego terenu – PKP PLK, podobnie jak uzyskane przez PKM S.A. już w lipcu br. pozwolenie dot. przebudowy stacji Gdańsk Wrzeszcz w zakresie umożliwiającym połączenie linii kolejowej E 65 z linią PKM.

Wydane przez Pomorski Urząd Wojewódzki pozwolenia na budowę PKM umożliwią rozpoczęcie realizacji tej największej inwestycji infrastrukturalnej Samorządu Województwa Pomorskiego niezwłocznie po zakończeniu trwającego właśnie przetargu na generalnego wykonawcę. Dzięki przekazanym przez wojewodę dokumentom możliwe będzie również rozpoczęcie wyburzeń budynków oraz wycinki drzew zlokalizowanych wzdłuż projektowanej linii kolei metropolitalnej. Przetargi na ich wykonanie zostały już rozstrzygnięte, a związane z nimi prace mają rozpocząć się w pierwszych dniach 2013 roku.

Zdjęcia: Sławomir Lewandowski/UMWP

Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.
ul. Budowlanych 77, 80-298 Gdańsk
KRS: 0000365210 | NIP: 5833103672 | REGON: 221037360