Telefon: +48 58 350 11 00 Email: sekretariat@pkm-sa.plUnia Europejska

Wizyta przedstawicieli inicjatywy JASPERS

Z dwjaspers8udniową wizytą przebywali w Gdańsku przedstawiciele unijnej inicjatywy JASPERS, współpracujący przy projekcie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Goście m.in. zwiedzili tereny przyszłej inwestycji.

Celem inicjatywy JASPERS (z ang. Joint Assistance to Support Projects in European Regions – Wspólne wsparcie dla projektów w europejskich regionach) jest udzielanie pomocy beneficjentom przygotowującym duże projekty inwestycyjne, o wartości całkowitej powyżej 50 mln euro, które kwalifikują się do wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności. Wsparcie ma charakter doradczy, a jego bezpośrednim efektem jest polepszenie jakości wniosków o dofinansowanie zatwierdzanych przez Komisję Europejską oraz przyspieszenie przygotowania projektów umożliwiających wykorzystanie środków unijnych przyznanych Polsce.

W grupie przedstawicieli JASPERS wspierającej projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej znaleźli się eksperci od transportu miejskiego, środowiska i finansów: François Cancalon, Sergio Carpano Neuschuler, Patrizia Fagiani i Paweł Malinowski.

Pierwszego dnia (26.01.2011 r.) goście omówili swoje uwagi do Studium Wykonalności PKM oraz model finansowania projektu. W rozmowach tych uczestniczyli także m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Drugi dzień wizyty w Gdańsku (27.01.2011 r.) przedstawiciele JASPERS poświęcili na wizytację lokalizacji przyszłej inwestycji. Objazd rozpoczął się od dworca PKP w Gdańsku Wrzeszczu, od którego nowa linia PKM będzie brała swój początek (w to miejsce pociągi PKM będą dojeżdżać linią dalekobieżną z Gdańska Głównego), aby na wysokości osiedla Zaspa odbić w lewo – po dawnym nasypie kolejowym – w stronę obwodnicy Trójmiasta i dalej lotniska. Unijnym ekspertom spodobała się lokalizacja przystanku PKM w tym miejscu, w bezpośrednim sąsiedztwie pętli autobusowej i dużego centrum handlowego, będących naturalnym celem podróży wielu potencjalnych pasażerów. Równie dobre wrażenie zrobiła na nich lokalizacja kolejnego przystanku PKM Abrahama, w bezpośrednim sąsiedztwie pętli tramwajowej Strzyża, umożliwiająca – z jedną przesiadką w tym miejscu – dojazd na gdańskie lotnisko mieszkańcom Oliwy czy Jelitkowa.

Kolejnymi punktami na trasie wizytacji były okolice przystanków Niedźwiednik i Matarnia, a następnie Rębiechowo, w miejscu, w którym planowane jest połączenie nowej linii PKM z istniejącą już linią kolejową Gdynia – Kościerzyna. Pobyt na miejscu przyszłej budowy PKM pozwolił na jeszcze lepsze, niż dzień wcześniej, omówienie i wyjaśnienie uwag związanych z problemami środowiskowymi, ekonomicznymi i społecznymi.

Ekspertom JASPERS-a spodobały się plany kolejowego otwarcia metropolii gdańskiej na Kaszuby, a także budowy dużego węzła Park&Ride na samym początku nowej linii, co powinno ograniczyć ruch samochodowy w kierunku Gdańska. Podobnie jak ma to miejsce na peryferiach zachodnich metropolii, na nowym przystanku PKM Barniewicka kierowcy będą mogli zostawić swoje auta i dalszą drogę do centrum miasta pokonać koleją, oszczędzając zarówno czas, jak i pieniądze. Spora część aut przebijających się codziennie do Gdańska ulicami Kartuską lub Słowackiego posiada tablice rejestracyjne z powiatów kartuskiego i kościerskiego (co unijni eksperci mogli zobaczyć na własne oczy). Jeżeli zamiast blisko godziny spędzanej dziś w korku i kolejnymi straconymi minutami na poszukiwanie miejsca do zaparkowania, ludzie ci będą mieli możliwość pozostawienia auta na monitorowanym parkingu i dojazdu w 20 minut do Wrzeszcza i w 25 minut do Gdańska Głównego, to spora część z nich z pewnością przesiądzie się do Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.
ul. Budowlanych 77, 80-298 Gdańsk
KRS: 0000365210 | NIP: 5833103672 | REGON: 221037360