Telefon: +48 58 350 11 00 Email: sekretariat@pkm-sa.plUnia Europejska

PKM i jej turystyczne okolice – czyli mapa atrakcji, do których dojedziesz pociągiem

Specjalnie na tegoroczne wakacje Pomorska Kolej Metropolitalna – przy współpracy z samorządami położonymi wzdłuż trasy PKM – przygotowała specjalną mapę atrakcji turystycznych, do których można dojechać pociągiem. W publikacji zatytułowanej „PKM i okolice” znalazły się propozycje z Trójmiasta i z głębi Kaszub, doskonałe zarówno na jednodniowe, jak i na dłuższe wyprawy.

– W ten sposób chcemy zachęcić zarówno odwiedzających nasz region turystów, jak i mieszkańców do kolejowych wypraw turystycznych z Trójmiasta w głąb Kaszub oraz z serca Kaszub do Trójmiasta – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Pomorska Kolej Metropolitalna stworzyła nie tylko możliwość szybkiego dotarcia do pracy, szkoły lub na lotnisko, ale także weekendowych oraz wakacyjnych wyjazdów turystyczno-rekreacyjnych. I do takiego właśnie wykorzystywania naszej nowej kolei chcemy zachęcać zarówno mieszkańców Pomorskiego, jak i odwiedzających nasze województwo gości.

Uroki kolejowej turystyki

Wygodnym i praktycznym przewodnikiem dla wszystkich osób zainteresowanych turystycznymi atrakcjami okolic PKM ma być właśnie wydana przez PKM SA mapa, którą już od lipca 2017 r. można będzie otrzymać bezpłatnie m.in. w punktach informacji turystycznej w Trójmieście i na Kaszubach oraz w samorządach leżących wzdłuż trasy PKM, a także w siedzibie PKM SA.

– Przygotowane przez nas wydawnictwo jest dwujęzyczne, polsko-angielskie i mamy nadzieję, że dzięki temu również zagraniczni turyści odkryją uroki zwiedzania Pomorza koleją – dodaje Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego odpowiedzialny za transport kolejowy w regionie. – Lista atrakcji turystycznych naszego województwa jest bardzo bogata, a wiele spośród nich położonych jest w bliskim sąsiedztwie linii kolejowych obsługiwanych przez trójmiejską SKM w ramach projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Dlatego postanowiliśmy zebrać najciekawsze z nich na naszej mapie i pokazać, że można do nich dojechać szybko i wygodnie pociągiem.

Pociągiem szybciej i wygodniej

Niezależnie od tego, czy mieszkamy lub odpoczywamy w Trójmieście i chcielibyśmy wyjechać na Kaszuby, czy też może będąc w okolicach Kartuz lub Kościerzyny planujemy krótki wypad do Gdańska lub Gdyni, najlepszym i najwygodniejszym środkiem transportu będzie w takim przypadku niestojący w korkach, nowoczesny i klimatyzowany pociąg. Jeśli dodamy do tego możliwość podziwiania z okien jadącego pociągu niesamowitych krajobrazów, zrozumiemy dlaczego linia PKM przez wiele osób uważana jest za jedną z najbardziej atrakcyjnych widokowo linii kolejowych w naszym kraju!

32 atrakcje i więcej

Na mapie „PKM i okolice” znalazły się łącznie 32 atrakcje wskazane przez samorządy położone wzdłuż linii PKM, jako najbardziej godne polecenia turystom atrakcje każdego z nich. Dodatkowo na mapie zamieszczony został także adres oraz kod QR do strony internetowej Pomorskie.travel, gdzie znaleźć można niemal wszystkie atrakcje turystyczne Województwa Pomorskiego. Również chcąc sprawdzić, jak najlepiej dojechać w wybrane przez siebie miejsce, wystarczy zeskanować swoim smartfonem kod QR na okładce mapy, który automatycznie otworzy na ekranie internetową wyszukiwarkę połączeń SKM.

Partnerami wydania mapy „PKM i okolice” są:
Samorząd Województwa Pomorskiego, miasta: Sopot, Gdynia, Kartuzy, Kościerzyna i Żukowo, gminy: Stężyca i Somonino oraz powiat kościerski.

Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.
ul. Budowlanych 77, 80-298 Gdańsk
KRS: 0000365210 | NIP: 5833103672 | REGON: 221037360