Telefon: +48 58 350 11 00 Email: sekretariat@pkm-sa.plUnia Europejska

Podróżuj szybko i wygodnie koleją na Pomorzu

Korki na wszystkich drogach dojazdowych do Trójmiasta już dawno przekroczyły akceptowalny poziom. Dlatego we wrześniu 2015 r. samorząd województwa pomorskiego uruchomił nową linię kolejową łączącą metropolię trójmiejską z Kaszubami. Dzięki podróży pociągiem tysiące osób codziennie może obecnie szybciej i wygodniej dojechać do pracy, szkoły lub na zakupy, a potem równie sprawnie wrócić do domu. Od 11 grudnia 2016 r. dołączą do nich także mieszkańcy Kościerzyny i okolic.Przez lata z powodu braku atrakcyjnej alternatywy dojazdu do Trójmiasta, głównym środkiem transportu dla wielu mieszkańców Pomorza był i wciąż jest samochód. Nawet jeśli ktoś wybierał komunikację autobusową, często i tak tracił potem kilkadziesiąt minut w porannych i popołudniowych korkach, gdyż autobusy i samochody korzystają przecież z tych samych dróg…

W konsekwencji poziom zatłoczenia na wszystkich drogach dojazdowych do Trójmiasta stał się tak duży, że spowodował ogromne wydłużenie czasu dojazdu do pracy i powrotu do domu. Dlatego we wrześniu 2015 r. samorząd województwa pomorskiego uruchomił nową linię kolejową łączącą metropolię trójmiejską z Kaszubami, dzięki której tysiące osób codziennie może szybciej i wygodniej dojechać do pracy, szkoły lub na zakupy, a potem równie sprawnie wrócić do domu.

Pasażerowie wysiadający z pociągu SKM na przystanku PKM Gdańsk Kiełpinek.

Ponad 2 miliony pasażerów w rok

Pomorska Kolej Metropolitalna to nie tylko niebanalna architektura z charakterystycznymi czerwonymi wiatami oraz przyjazne dla pasażerów przystanki i węzły przesiadkowe, ale przede wszystkim nowoczesne i wygodne pociągi obsługiwane przez PKP Szybką Kolej Miejską w Trójmieście. W pierwszym roku funkcjonowania linii PKM przewiozły one już ponad 2 miliony pasażerów!

PKM stworzyła szybkie i wygodne połączenie centrum Gdańska i Gdyni z Portem Lotniczym. Z obu miast do lotniska można dojechać w nieco ponad 20 minut. Na samym lotnisku, aby ułatwić wszystkim dotarcie do przystanku PKM, namalowana została specjalna czerwona linia prowadząca pasażerów przez cały terminal wprost na perony, z których odjeżdżają pociągi SKM do Gdańska, Gdyni i Kartuz. Dzięki temu każdy podróżny najkrócej i najszybciej dotrze na swój pociąg. Po drodze może sprawdzić rozkład jazdy na ustawionych wzdłuż czerwonej linii specjalnych ekranach.

Szybciej i taniej – PKM rozwija miasto i region

Z otwarcia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej najbardziej skorzystali mieszkańcy nowych gdańskich osiedli budowanych w sąsiedztwie przystanków Gdańsk Kiełpinek i Gdańsk Jasień, które generują największe potoki pasażerów na całym aglomeracyjnym odcinku PKM. Ma tu mieszkać nawet 40 tys. osób i to m.in. dla nich powstała ta zupełnie nowa linia kolejowa.

W ramach projektu PKM, trójmiejska SKM obsługuje łącznie aż cztery trasy:

  • aglomeracyjną: Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Osowa – Gdynia Główna,
  • trzy regionalne:
    – Gdańsk Główny – Kartuzy,
    – Kościerzyna – Gdańsk Osowa – Gdynia Główna,
    – Kościerzyna – Gdańsk Wrzeszcz – Gdynia Główna.

I to właśnie regionalna część projektu PKM rozwija się najdynamiczniej. Tylko w ciągu pierwszego roku funkcjonowania połączeń kolejowych z Kartuz do Gdańska liczba pasażerów na tej trasie wzrosła aż trzykrotnie! Bo właśnie dzięki dojazdowi z głębi województwa do metropolii trójmiejskiej koleją mogą zaoszczędzić najwięcej czasu i pieniędzy.

Mieszkańcy Kartuz dzięki SKM i PKM mogą dojechać do Gdańska Głównego w niecałą godzinę, natomiast dojazd z Żukowa do Gdańska Wrzeszcza – w przypadku przyspieszonych pociągów z Kościerzyny – zajmuje zaledwie 25 minut. Są to czasy nieosiągalne dla transportu samochodowego, zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy przejazd na tych samych trasach samochodem może być nawet dwukrotnie dłuższy.

Węzeł integracyjny PKM Gdańsk Jasień z nowymi osiedlami powstającymi przy linii PKM widocznymi w tle.

Parkingi dla samochodów i ułatwienia dla rowerzystów

Można także własnym autem podjechać na przystanek PKM, zaparkować na bezpłatnym parkingu i kontynuować podróż pociągiem SKM, nie martwiąc się o brak wolnych miejsc w centrum metropolii. Do przystanków PKM można też dojechać rowerami, dla których również wybudowane zostały specjalne parkingi, a w pociągach specjalne wieszaki, na których rowerzysta może przewieźć swój jednoślad bez dodatkowego biletu.

Bilety pasażerowie mogą kupować zarówno w kasach, jak i automatach biletowych, a także za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej SkyCash lub bezpośrednio u kierownika pociągu. Wszystko to sprawia, że korzystanie z transportu kolejowego na Pomorzu jest coraz przyjaźniejsze i wygodniejsze dla mieszkańców.

Dlatego…

Nie trać czasu i pieniędzy w korkach.

Podróżuj szybko i wygodnie koleją…

do pracy,

do szkoły,

na zakupy.


Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.
ul. Budowlanych 77, 80-298 Gdańsk
KRS: 0000365210 | NIP: 5833103672 | REGON: 221037360