Telefon: +48 58 350 11 00 Email: sekretariat@pkm-sa.plUnia Europejska

Cała trasa przyszłej linii PKM sfilmowana i sfotografowana z powietrza

Spółka PKM S.A.zakończyła przygotowanie szczegółowej dokumentacji fotograficznej i filmowej całej trasy PKM z lotu ptaka. Zdjęcia i filmy wykonywane były za pomocą specjalnego fotokoptera, skonstruowanego przez jednego z mieszkańców naszego regionu. Pierwsze zdjęcia i fragmenty filmów można już zobaczyć na naszej stronie.


Sterowany drogą radiową i komputerem model pozwala na wyniesienie w powietrze aparatu lub kamery i rejestrację obrazu z niskiego pułapu kilku, kilkunastu metrów – nieosiągalnego dla tradycyjnych zdjęć lotniczych wykonywanych z samolotu lub helikoptera. Dzięki temu spółka PKM S.A. posiada obecnie wysokiej rozdzielczości zdjęcia oraz film w jakości full HD dokumentujące aktualny stan całej trasy kolei metropolitalnej przed rozpoczęciem budowy.

Dokumentacja taka potrzebna jest przede wszystkim inżynierom i projektantom pracującym przy projekcie (zdjęcia z niskiego pułapu), a także do celów informacyjno-promocyjnych (z nieco większej wysokości, ukazujące trasę PKM na tle miasta). Ponadto już za kilka lat taki film i zdjęcia posiadać będą ogromną wartość historyczną – pamiętajmy bowiem, że po rozpoczęciu budowy PKM te miejsca już nigdy nie będą tak wyglądać…

Zdjęcia są już przez PKM S.A. wykorzystywane – czego przykładem może być prezentowania w galerii poniżej ilustracja przedstawiająca wizualizację przystanku PKM Brętowo (dawniej Rakoczego) nałożoną na zdjęcie lotnicze tych okolic – co pozwala najlepiej pokazać, jak to miejsce będzie wyglądało w nieodległej przyszłości.

Ze względów technicznych fotokopter nie mógł na raz pokonać całej 20-kilometrowej trasę kolei metropolitalnej i filmował ją odcinkami, każdy z nich rejestrując w obu kierunkach (w stronę Gdańska-Wrzeszcza i w stronę Gdańska-Osowej). Zmontowany film całej przyszłej trasy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej trwa prawie 25 minut. Jego fragmenty można zobaczyć na naszym kanale You Tube:

Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.
ul. Budowlanych 77, 80-298 Gdańsk
KRS: 0000365210 | NIP: 5833103672 | REGON: 221037360