Trzy dodatkowe przystanki PKM na odcinku linii 201 z Osowej do Gdyni

„Gdańsk Osowa, Gdynia Karwiny i Gdynia Stadion – to trzy dodatkowe przystanki PKM, jakie powstaną równolegle z realizowanym obecnie projektem” – poinformował marszałek województwa Mieczysław Struk, podczas odbywającej się w Urzędzie Marszałkowskim II konferencji „Pomorska Kolej Metropolitalna – przyszłość, rozwój, inwestycje”. Dzięki możliwości zwiększenia poziomu unijnego dofinansowania projektu PKM z 70 do 85 procent, realne stało się zrealizowanie tych trzech przystanków do 2015 r., choć pierwotne plany zakładały ich budowę dopiero w kolejnym etapie PKM.

- To efekt wspólnych starań władz samorządowych Gdyni i województwa oraz spółek PKP PLK i PKM – podkreślił marszałek Mieczysław Struk. – Dzięki temu od samego początku nowa linia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w pełni połączy Gdańsk i Gdynię z lotniskiem w Rębiechowie oraz Kaszubami. Skorzystają na tym mieszkańcy całej metropolii, którzy dzięki szybkiej komunikacji kolejowej sprawniej dotrą do pracy czy szkoły.

Koszt budowy trzech dodatkowych przystanków PKM został wstępnie oszacowany na 23,6 mln zł netto. Na przełomie października i listopada 2013 r. samorządowa spółka PKM S.A. oficjalnie wystąpi do Ministerstwa Transportu z wnioskiem o rozszerzenie realizowanego już projektu PKM o trzy nowe przystanki. Dzięki temu, że będą one zlokalizowanej przy istniejącej już – i właśnie modernizowanej – linii kolejowej 201 (Gdynia – Kościerzyna), ich zaprojektowanie i budowa nie będą tak skomplikowane, jak w przypadku całkowicie nowej linii PKM pomiędzy Wrzeszczem a Rębiechowem, gdzie konieczne było przeprowadzenie na dużą skalę wywłaszczeń, wyburzeń i wycinek drzew. Każdy z trzech nowych przystanków mieści się bowiem w istniejącym już pasie kolejowym należącym do PKP PLK.

Poniżej prezentujemy slajdy z prezentacji marszałka województwa Mieczysława Struka, pokazujące lokalizacje trzech dodatkowych przystanków PKM:

Tego samego dnia swoją premierę miał również pierwszy odcinek filmowej kroniki budowy PKM, który można obejrzeć na naszym kanale YouTube.

Polecamy również galerię zdjęć z całej konferencji, organizowanej przez Polską Izbę Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei:

This entry was posted in aktualnosci. Bookmark the permalink.

Comments are closed.