Tłumy miłośników PKM na niebie i ziemi – Dzień Otwarty na Strzyży

Drugi z cyklu Dni Otwartych na budowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przyciągnął około 2 tysiące miłośników kolejnictwa. Na Strzyży, w okolicy budowanego przystanku o tej samej nazwie, w ubiegłą sobotę, 6 września każdy z zainteresowanych mógł skorzystać ze specjalnie przygotowanych atrakcji. Największą z nich była możliwość zobaczenia budowy PKM z balonu na uwięzi.

Impreza, która rozpoczęła się o godzinie 10.00 i trwała 4 godziny cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców zarówno Gdańska jak i okolic. Pomorska Kolej Metropolitalna przygotowała dla wszystkich różnorodne atrakcje o tematyce kolejowej. Najmłodsi mieli między innymi możliwość wcielenia się w kontrolera biletów czy też wzięcia udziału w warsztatach plastycznych i technicznych.

Największą atrakcją, zapowiadaną przez Pomorską Kolej Metropolitalną był balon. Wznoszący się wysoko nad zmienią obiekt wzbudzał zachwyt wśród wszystkich gości. Jednak, aby znaleźć się na jego pokładzie, trzeba było wykazać się wiedzą, spostrzegawczością bądź pomysłowością, bowiem bilety na lot, pożądane przez niemal wszystkich, do zdobycia były w konkursach na terenie festynu. Możliwość zobaczenia okolicy z wysokości mieli również ci, którzy pierwsi przybyli na imprezę i zaraz po jej oficjalnym otwarciu, otrzymali bilet od wicemarszałka Świlskiego.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się również kraina baniek mydlanych, z której błyszczące obiekty unosiły się nad terenem całej imprezy. Ponadto na terenie festynu można było spotkać niezwykle przyjazne psy rasy Husky z Dogoterapii.

Warto także wspomnieć, że podczas festynu rozgrywane były liczne gry zespołowe tj. wyścig wagoników w workach, czy też Szalone kasowniki, w których uczestnicy musieli w określonym czasie skasować jak największą ilość biletów. Konkursy rozgrywane w okolicach sceny również cieszyły się sporym wzięciem, a nagrody w nich rozdawał prezes PKM Krzysztof Rudziński.

Swój udział w zabawie miał również Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, który zapewnił nagrody w jednym z konkursów. Ponadto zadbał on o bezpieczeństwo gości poruszających się w okolicy pętli tramwajowej na Strzyży.

Pomorska Kolej Metropolitalna pomyślała również o  rowerzystach, których nie brakowało na sobotniej imprezie. Przygotowano dla nich specjalne stojaki na rowery, a ci którzy nie przybyli na swoim jednośladzie, mogli skorzystać z wypożyczalni rowerów, w tym z pojazdów rodzinnych. Na festynie pojawił się również oficer rowerowy miasta Gdańska, który opowiedział zainteresowanym o dobrych praktykach rowerowych oraz przybliżył inwestycje realizowane w Gdańsku z myślą o miłośnikach dwóch kółek.

Na terenie festynu Pomorska Kolej Metropolitalna testowała system CCTV, który w przyszłości będzie zliczał pasażerów wsiadających do pociągów. Każdy, kto przekroczył bramę prowadzącą na imprezę zasilił ogromną liczbę gości.

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przekroczyła już 70 %. Jak stwierdził wicemarszałek województwa pomorskiego, Ryszard Świlski, przed budowniczymi prace nad systemem testowania całego układu kolejowego i już na jesieni 2015 roku mieszkańcy pomorza będą korzystać z pociągów PKM. Wicemarszałek pokreślił także, że budowa nowej linii kolejowej, łączącej Gdańsk z Kaszubami, jest największą inwestycją samorządu województwa pomorskiego.

Prezes PKM Krzysztof Rudziński zaznaczył, że impreza, jaką był Dzień Otwarty na Strzyży to przede wszystkim promocja transportu publicznego.

Kolejna możliwość obejrzenia budowy PKM już w sobotę, 13 września, gdzie w pobliżu budowanego przystanku PKM Gdańsk Niedźwiednik, odbędzie się ostatni z Dni Otwartych. Serdecznie zapraszamy w godzinach 10.00 – 14.00.

Polecamy też galerie zdjęć z dnia otwartego na naszym profilu na Facebooku:

This entry was posted in aktualnosci. Bookmark the permalink.

Comments are closed.