Szczątki niemieckiego żołnierza znalezione przy gdańskim lotnisku

Pracujący na terenie budowy PKM saperzy odnaleźli szczątki niemieckiego żołnierza z II wojny światowej. Leżały one na głębokości niespełna pół metra, ok. 200 metrów od Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy.O znalezisku natychmiast powiadomiono policję oraz przedstawicieli fundacji „Pamięć”, która sprawuje opiekę nad szczątkami i grobami żołnierzy niemieckich poległych w czasie II wojny światowej. Z ich udziałem odbyła się 30 marca 2011 r. ekshumacja odnalezionego żołnierza. Szczątki odkopywano bardzo ostrożnie przez kilka godzin. Najpierw znaleziono charakterystyczny, niemiecki hełm z II wojny światowej, potem fragmenty umundurowania, buty, bagnet, amunicję, obrączkę i wreszcie nieśmiertelnik, który ostatecznie upewnił wszystkich, że odnaleziony to niemiecki żołnierz, który zginął podczas walk o Gdańsk w marcu 1945 r. Z numeracji wygrawerowanej na nieśmiertelniku wynika, że poległy był artylerzystą 252. pułku o numerze identyfikacyjnym 192.

- Informacje te pozwolą na pełną identyfikację żołnierza w bazie danych w Niemczech, dzięki czemu jego rodzina ponad 70 lat po wojnie będzie mogła dowiedzieć się, gdzie zginął – mówi Maciej Milak z Fundacji „Pamięć”. – Niska numeracja na nieśmiertelniku pozwala przypuszczać, że był to stary żołnierz, walczący co najmniej od momentu ataku Niemiec na Rosję w 1941 r. Również na podstawie długości kości udowej i stanu uzębienia możemy stwierdzić że miał masywną budowę ciała i ponad 40 lat.

Z ułożenia ciała i sporej ilości odłamków znalezionych wśród kości, z dużym prawdopodobieństwem można wnioskować, iż żołnierz zginął nagle od wybuchu pocisku artyleryjskiego i został przysypany ziemią. To tłumaczyłoby również fakt znalezienia przy szczątkach kompletnego, nieprzełamanego nieśmiertelnika.

Znalezione na budowie PKM szczątki pochowane zostaną w zbiorowej mogile żołnierzy niemieckich z II wojny światowej, jaka znajduje się pod Szczecinem.

To drugie tego typu odkrycie na budowie PKM. Dwa tygodnie temu niekompletne szczątki ludzkie odnaleziono w dawnym nasypie kolejowym przy ul. Słowackiego. Trafiły one do gdańskiego Zakładu Medycyny Sądowej, który sprawdza, czy pochodzą z czasów wojny.

This entry was posted in aktualnosci. Bookmark the permalink.

Comments are closed.