DZIEŃ OTWARTY NA BUDOWIE POMORSKIEJ KOLEI METROPOLITALNEJ

Pomorska Kolej Metropolitalna zaprasza na imprezę pod hasłem: „Kolej na PKM” czyli Dzień Otwarty na naszej budowie.  Największa inwestycja kolejowa Samorządu Województwa Pomorskiego po raz pierwszy tak szeroko otwiera swoje drzwi dla mieszkańców regionu. Każdy, kto 1 maja 2014 r. w godz. 10.00-16.00 pojawi się w miejscu budowy przystanku PKM Matarnia i Lokalnego Centrum Sterowania (przy ul. Budowlanych w Gdańsku) będzie miał okazję nie tylko zobaczyć od środka, jak buduje się nową linię kolejową w Trójmieście, ale również wyjątkowo ciekawie rozpocząć długi majowy weekend.Moc atrakcji czeka na wszystkich, którzy zjawią się 1 maja 2014 r. w miejscu budowy przystanku PKM Matarnia i Lokalnego Centrum Sterowania przy ul. Budowlanych w Gdańsku. Tego dnia minie równo 100 lat od uruchomienia przedwojennej Kolei Kokoszkowskiej, której historyczną następczynią jest linia PKM, będzie to również 10. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, ponadto budowa PKM przekroczy właśnie półmetek. Z tych trzech okazji Pomorska Kolej Metropolitalna przygotowała Dzień Otwarty na budowie PKM.

Tego dnia wszyscy będą mogli od środka zobaczyć największą inwestycję realizowaną przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Do zwiedzania udostępniony zostanie m.in. budynek Lokalnego Centrum Sterowania, czyli serce przyszłej linii kolejowej, a każdy chętny będzie mógł wczuć się w rolę operatora maszyn budowlanych siadając za ich sterami.

Start imprezy o godz. 10.00. Oficjalne otwarcie z udziałem marszałka województwa Mieczysława Struka, który odsłoni specjalnie przygotowaną na ten dzień makietę przystanku PKM Matarnia, planowane jest o godz. 11.30. Na półmetku wydarzenia, około godz. 12.30-13.00, zrobimy wspólne, grupowe zdjęcie wszystkich uczestników Dnia Otwartego na budowie PKM. Całość zakończymy o godz. 16.00.

Atrakcji podczas naszej imprezy będzie tak dużo, że pogrupowaliśmy je w trzy główne bloki tematyczne:

STREFA ZABAWY I RELAKSU:

 • Wielkie malowanie wagonu kolejowego pod hasłem „Stwórzmy wagon naszych marzeń”.
 • Gra miejska w wyszukiwanie kasowników. Znajdź ukryte kasowniki i wygraj atrakcyjne nagrody.
 • Zajęcia artystyczne z dziećmi prowadzone przez Centrum Sztuki Współczesnej „ Łaźnia”.
 • Kawiarnia i taras widokowy na szczycie budynku LCS.
 • Oryginalne konkursy kolejowe z atrakcyjnymi nagrodami.
 • Ścianka foto z realistyczną wizualizacją przystanku PKM Matarnia, na której tle każdy będzie mógł sobie zrobić zdjęcie.
 • Moc atrakcji dla dzieci: plac małego budowniczego kolei, budowa kartonowych dworców, strefa kolejowych dźwięków i wiele innych.

Plan poszczególnych pięter budynku LCS i zaplanowanych na nich atrakcji.

STREFA EDUKACYJNA:

 • Niewybuchy i niewypały znalezione m.in. na budowie PKM zaprezentują saperzy z „Explosive” s.c.
 • Krótkie wykłady o fascynującym świecie kolei poprowadzą: Bartłomiej Buczek i Andrzej Massel.
 • Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Gdańsku zaprezentuje działanie skanera 3D oraz pokaże trójwymiarowe animacje zeskanowanych nim wiaduktów dawnej Kolei Kokoszkowskiej (fragment jednej z nich można obejrzeć na naszym profilu FB).
 • Wyniki prac archeologicznych na budowie PKM zaprezentuje Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.
 • Pokazy ratownictwa medycznego z inscenizacją wypadku na budowie prowadzone przez Centrum Ratownictwa.
 • Plenerowa galeria zdjęć z budowy PKM.
 • Salka projekcyjna z filmami o tematyce kolejowej.

Dokładnie tę niesamowitą wystawę saperską można będzie obejrzeć podczas Dnia Otwartego PKM 1 maja 2014 r. na Matarni.

Fragment największej domowej makiety kolejowej w Polsce autorstwa Pawła Wróblewskiego, którą można będzie zobaczyć w budynku LCS PKM.

STREFA WYSTAWIENNICZA:

 • Wielka wystawa maszyn budowlanych pracujących przy budowie PKM, do których można będzie wejść i zrobić sobie zdjęcie!
 • Prezentacja zdjęć 3D z budowy PKM wykonanych przez Piotra Odya.
 • Symulator pulpitu dyżurnego ruchu PKM oraz symulator urządzeń pokładowych ETCS przygotowane przez firmę Bombardier Transportation (ZWUS) Polska Sp. z o.o.
 • Jedna z najciekawszych makiet kolejowych w Polsce „Wróblewice” wraz z możliwością spotkania autora oraz rozmów na temat modelarstwa kolejowego
 • Stoisko wydawnictwa Oskar wraz z możliwością spotkania się z Henrykiem Jurszem, autorem książki „Koleją z Wrzeszcza na Kaszuby”.
 • Stoiska firm i instytucji współpracujących z PKM:
  - Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku,
  - Budimex S.A.,
  - Transprojekt Gdański sp. z o.o.,
  - Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego S.A. w Gdańsku,
  - Szybka Kolej Miejska w Trójmieście,
  - Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego,
  - Urząd Miejski w Gdańsku
  - Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego

Oraz wiele innych niespodzianek, zabaw i konkursów dla małych i dużych sympatyków kolei i nie tylko, o których można przeczytać na Facebooku.

Przy okazji przypominamy, że teren naszej imprezy to wciąż plac budowy, zatem strój i obuwie na 1 maja najlepiej przygotować sobie sportowe.


Taka panorama rozpościera się z tarasu widokowego na II piętrze budynku LCS.
Podczas Dnia Otwartego na budowie PKM każdy będzie mógł taki widok podziwiać osobiście.

Taki baner z realistyczną wizualizacją przystanku PKM Matarnia zawieszony zostanie przez nas na froncie budynku gospodarczego na tyłach LCS.
Będzie on jednocześnie pełnił funkcję ścianki foto – na jej tle każdy uczestnik Dnia Otwartego będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z budowanym dopiero przystankiem.

Jedną z atrakcji Dnia Otwartego będzie wystawa maszyn budowlanych, do których można będzie wsiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.


WAŻNA INFORMACJA NT. DOJAZDU NA NASZĄ IMPREZĘ – PROMUJEMY KOMUNIKACJĘ PUBLICZNĄ!

W związku z tym, że PKM powstaje m.in. po to, aby zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu publicznego, 1 maja w szczególny sposób premiowani przez nas będą ci, którzy wybiorą komunikację miejską żeby dostać się na Dzień Otwarty. Każdy, kto tego dnia zgłosi się na stoisko PKM z aktualnym biletem autobusowym (jednorazowym, dziennym, miesięcznym, itd.) otrzyma w prezencie unikalny gadżet PKM – dostępny wyłącznie dla osób, które dotrą na naszą imprezę komunikacją miejską!

Żeby ułatwić mieszkańcom tę formę dojazdu, współpracujący z nami Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku zorganizuje dodatkowe kursy autobusów w rejon ul. Budowlanych. 1 maja 2014 r., w godz. 9.30-16.30, linia 110 będzie kursowała ze zwiększoną częstotliwością. Pozostałe dojeżdżające w ten rejon Gdańska autobusy miejskie będą jeździły według standardowego rozkładu jazdy.

Dzień Otwarty PKM odbywać się będzie na terenie wciąż prowadzonej budowy, dlatego niemożliwe będzie zaparkowanie tam swojego auta. Ci, którzy zdecydują się mimo to na przyjazd własnym samochodem, proszeni są o samodzielne sprawdzenie możliwości parkowania w okolicach Matarni, a następnie dojście na teren imprezy pieszo.

Poniżej prezentujemy mapkę terenu, na którym odbywać się będzie Dzień Otwarty PKM, wraz z zaznaczonymi na niej najbliższymi przystankami autobusowymi:

Warto dodać, że impreza organizowana 1 maja 2014 r. na Matarni jest pierwszą z cyklu trzech imprez w ramach tegorocznych Dni Otwartych na budowie PKM. Kolejne dwa festyny rodzinne odbędą się we wrześniu br. w okolicach powstających przystanków PKM Strzyża (6.09.2014 r.) i PKM Niedźwiednik (13.09.2014 r.). Szczegółowe programy obu tych imprez ujawnimy w sierpniu br., ale już dziś możemy zapowiedzieć, że jedną z atrakcji będzie możliwość zwiedzania w dużej części gotowych już wówczas przystanków PKM i wejścia na sąsiadujące z nimi wiadukty kolejowe!

Na pamiątkę naszych Dni Otwartych przygotowaliśmy drewnianą kolejkę w barwach PKM. Zdobyć ją mają szansę te osoby, które wezmą udział we wszystkich trzech tegorocznych wydarzeniach promujących Pomorską Kolej Metropolitalną.
Podczas pierwszej imprezy na Matarni do wygrania w naszych konkursach będzie bowiem sama lokomotywa drewnianej kolejki, a w trakcie kontynuacji Dni Otwartych we wrześniu br. można będzie zdobyć do niej wagoniki – na Strzyży wagonik z napisem PKM Strzyża, a na Niedźwiedniku wagonik PKM Niedźwiednik.
Do rozdania mamy tylko 300 szt. takich drewnianych kolejek, których nakład nie będzie już wznawiany. Jeśli więc chcecie w swoich zbiorach posiadać taką limitowaną pamiątkę z Dni Otwartych PKM w 2014 r. – musicie wziąć udział w naszych trzech tegorocznych imprezach i mieć trochę szczęścia w zorganizowanych przez nas konkursach.

Żeby skompletować jedną z 300 takich kolejek, trzeba przyjść na Dni Otwarte PKM w 2014 r.

Na górze: budynek Lokalnego Centrum Sterowania PKM na Matarni – stan z 29.04.2014 r.
Na dole: Budynek LCS – stan docelowy, przedstawiony na makiecie przystanku PKM Gdańsk Matarnia, którą pokażemy Wam 1 maja na naszym Dniu Otwartym.

This entry was posted in aktualnosci. Bookmark the permalink.

Comments are closed.