„Wakacje z PKM” – czyli atrakcje turystyczne, do których dojedziesz koleją

Tegoroczne lato jest pierwszym sezonem wakacyjnym, podczas którego mieszkańcy Pomorskiego oraz odwiedzający nasz region turyści mogą skorzystać z tak bogatej siatki połączeń kolejowych pomiędzy Trójmiastem a Kaszubami. Z tej okazji PKM SA przygotowała specjalną mapę atrakcji turystycznych położonych wzdłuż linii kolejowych obsługiwanych przez PKP SKM w Trójmieście, w ramach projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Aby dotrzeć z tym wydawnictwem do jak najszerszego grona odbiorców, w poniedziałek 4 lipca 2016 r. mapa pt. „Wakacje z PKM” została dołączona jako bezpłatny dodatek do „Dziennika Bałtyckiego”, największej lokalnej gazety na Pomorzu.


Na mapie znaleźć można 18 polecanych przez nas atrakcji turystycznych, do których można szybko i wygodnie dotrzeć pociągami PKP SKM w Trójmieście, na jednej z tras obsługiwanych przez tego przewoźnika w ramach projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (Gdańsk – Kartuzy, Gdańsk Wrzeszcz – Gdynia Główna lub Gdynia Główna – Kościerzyna), z możliwością łączenia tras dzięki dogodnym przesiadkom na przystankach: Żukowo Wschodnie, Gdańsk Osowa lub Gdańsk Rębiechowo. Oczywiście lista atrakcji turystycznych, do których można dojechać koleją, jest znacznie dłuższa i dzięki zamieszczonemu na mapie kodowi QR każdy będzie mógł je szybko znaleźć na portalu Pomorskie.travel.

Skanując kolejny kod QR za pomocą swojego smartfona, błyskawicznie sprawdzimy też rozkład jazdy w internetowej wyszukiwarce połączeń SKM. Po drugiej stronie mapy – poza opisami wszystkich polecanych przez nas atrakcji turystycznych – znaleźć też można  wiele praktycznych informacji dla pasażerów (na temat biletów oraz miejsc i sposobów ich zakupu, obowiązujących taryf, zasad przewozu rowerów itp.).

– Pomorska Kolej Metropolitalna stworzyła nie tylko możliwość szybkiego dotarcia do pracy, szkoły lub na lotnisko, ale także weekendowych lub wakacyjnych wyjazdów z Trójmiasta na Kaszuby, a z Kaszub na przykład na trójmiejskie plaże – mówi marszałek województwa Mieczysław Struk. – I do takiego właśnie wykorzystywania naszej nowej kolei zachęcam zarówno mieszkańców Pomorskiego, jak i odwiedzających nasze województwo gości. Lista atrakcji turystycznych województwa jest bardzo bogata, a wiele spośród nich położonych jest w bliskim sąsiedztwie linii kolejowych obsługiwanych przez trójmiejską SKM w ramach projektu PKM.

Pomorska Kolej Metropolitalna to także możliwość wyjazdu na wycieczki rowerowe. Można wziąć rower do pociągu i zwiedzać region na dwóch kółkach! Pamiętać jednak należy, że każdy z szynobusów SKM obsługujących linię PKM jest przystosowany do przewozu sześciu rowerów. Jeśli wszystkie miejsca są już zajęte, należy zgłosić się do kierownika pociągu/konduktora, w celu uzyskania informacji o możliwości przewozu roweru w takiej sytuacji. Jeśli w szynobusie będzie dostatecznie dużo miejsca to kierownik pociągu wyznaczyć może miejsce na przewiezienie roweru poza przeznaczonymi do tego celu wieszakami. Większe grupy planujące wycieczki rowerowe z wykorzystaniem transportu kolejowego powinny z odpowiednim wyprzedzeniem skontaktować się  z przewoźnikiem – czyli PKP SKM w Trójmieście, aby zapewnić sobie możliwość przewozu większej liczby rowerów.

Niezależnie zatem od tego, czy mieszkamy lub odpoczywamy w Trójmieście i chcielibyśmy wyjechać na Kaszuby, czy też może będąc w okolicach Kartuz lub Kościerzyny planujemy krótki wypad do Gdańska lub Gdyni, najlepszym i najwygodniejszym środkiem transportu w takim przypadku jest… niestojący w korkach, nowoczesny i klimatyzowany pociąg. Jeśli dodamy do tego możliwość podziwiania z okien jadącego pociągu niesamowitych krajobrazów, zrozumiemy dlaczego linia PKM przez wiele osób nazywana jest jedną z najbardziej atrakcyjnych widokowo linii kolejowych w naszym kraju!

Fotozabawa Wakacyjne wyprawy z PKM

Jeżeli spodobała się Wam nasza mapa i planujecie z jej pomocą wyruszyć na „Wakacje z PKM”, mamy dla Was propozycję wakacyjnej zabawy.

Zachęcamy Was, abyście w lipcu 2016 r. wybrali się pociągiem na krótszą lub dłuższą wycieczkę z wykorzystaniem naszej mapy, a następnie zamieścili fotorelację z tej wyprawy na swoim profilu na Facebooku (koniecznie z jednym zdjęciem, na którym będzie widać mapę „Wakacje z PKM”). Maksymalnie 5 zdjęć z takiej wycieczki + link do swojej fotorelacji lub jej screen w przypadku, jeśli Wasz profil FB nie jest widoczny publicznie, prześlijcie nam na adres: konkurs@pkm-sa.pl, najpóźniej do 31 lipca 2016 r. Spośród wszystkich zgłoszeń wybierzemy 10 najciekawszych, które nagrodzimy atrakcyjnymi gadżetami.

Listę laureatów naszej wakacyjnej fotozabawy wraz z galerią nagrodzonych zdjęć opublikujemy 5 sierpnia 2016 r. na profilu PKM na Facebooku.

This entry was posted in aktualnosci. Bookmark the permalink.

Comments are closed.