Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na finiszu

10896398_878837942149591_405410558826339896_oBudowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zbliża się do końca. Umowa z wykonawcą inwestycji podpisana została 7 maja 2013 r., natomiast termin zakończenia robót budowlanych wyznaczony został na 30 kwietnia 2015 r. Potem linię PKM czeka jeszcze kilkumiesięczny proces odbiorów technicznych, przejazdów próbnych oraz uzyskiwania niezbędnych certyfikatów i pozwoleń na użytkowanie. Oficjalne uruchomienie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej dla pasażerów planowane jest 1 września 2015 r.

Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

Trzy nagrody za działania promocyjne dla PKM

pc095501Pomorska Kolej Metropolitalna po raz kolejny została wyróżniona za swoje działania promocyjne i reklamowe. Podczas tegorocznej edycji konkursu „W dobrej formie – kreatywnie o transporcie”, organizowanym przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych, docenione zostały Dni Otwarte na Pomorskiej Kolei Metropolitalnej oraz folder multimedialny prezentujący wygląd przystanków PKM. Również działania internetowe spółki zostały docenione statuetką w konkursie MediaKreator 2014.

Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

Na torach PKM praca wre – trwają spawania i podbicia

10007261_855622491137803_3619038298555372238_oNa całej linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej mają obecnie miejsce zaawansowane prace torowe. Kolejne obiekty przeszły już próby obciążeniowe, wśród nich wiadukt kolejowy nad ul. Słowackiego oznaczony symbolem WK-11. Linia przejezdna jest już niemal na całej długości.

Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

Test na wiadukcie WK 11 zaliczony

10801609_853661944667191_5757293124926059360_nTrwają próby obciążeniowe na obiektach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Późnym wieczorem, 19 listopada 2014 r., na 80-metrowym wiadukcie kolejowym WK 11, położonym nad jedną z głównych arterii Gdańska – ul.Słowackiego, odbyły się statyczne próby obciążeniowe. Wynik testów okazał się pozytywny.

Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

Odtwarzanie terenów leśnych na Matarni

nasadzeniamatarnia_2Trwa kolejny etap nasadzeń drzewek leśnych, realizowany w ramach powstawania PKM. Tym razem prace związane z zakładaniem zieleni prowadzone są na Matarni. Pomiędzy linią PKM, a ul. Słowackiego zasadzonych zostanie 16 720 sztuk drzew. Wśród nich znajdą się: sosna pospolita – 6 700 szt., buk pospolity – 5 000 szt., dąb bezszypułkowy 3 350 – szt., brzoza brodawkowata - 670 szt., modrzew – 500 szt., lipa drobnolistna – 500 szt.

Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

PKM wybuduje rondo w Rębiechowie – będą utrudnienia w ruchu, ale potem będzie bezpieczniej

Pomorska Kolej Metropolitalna wybuduje rondo na skrzyżowaniu ul. Gdańskiej i Piaskowej w Rębiechowie. W związku z pracami ruch w tym miejscu będzie odbywał się wahadłowo. Utrudnienia potrwają do końca 2014 roku, ale nowa organizacja ruchu powinna w znaczący sposób poprawić bezpieczeństwo w tym rejonie.

Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

Rozpoczęły się próby obciążeniowe wiaduktów PKM. Apel do mieszkańców o niewchodzenie na teren budowy!

Budowa PKM wkroczyła w kolejny etap! W piątek, 17 października 2014 r. na gdańskiej Strzyży odbyła się próba obciążeniowa pierwszego wiaduktu na naszej linii – WD 9, czyli następcy słynnego Mostku Weisera. Jest to pierwszy krok niezbędny do uzyskania zgody na użytkowanie obiektu. Podobne procedury w najbliższych miesiącach przejdą wszystkie pozostałe obiekty inżynieryjne wybudowane wzdłuż linii PKM. Dlatego po raz kolejny apelujemy do mieszkańców o jeszcze kilka miesięcy cierpliwości i nieprzechodzenie – w trosce o własne bezpieczeństwo – przez teren budowy!


Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

Kolejne zmiany w ruchu na ul. Budowlanych w Gdańsku

Od wtorku, 7 października 2014 r., kierowcy poruszający się ul. Budowlanych w Gdańsku, na odcinku od ul. Słowackiego do Jesiennej pojadą już nową nitką tej drogi. Dotychczasowa zostanie zamknięta na czas remontu, a ruch przełożony zostanie na świeżo ukończony odcinek. Dzięki prowadzonym obecnie pracom, już wkrótce kierowcy zyskają dłuższy odcinek tej ulicy o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku.

Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

Związana z PKM przebudowa kanalizacji deszczowej na gdańskiej Strzyży

pkm_ps_040Przez najbliższe trzy tygodnie kierowców poruszających się w rejonie skrzyżowania ul.  Chrzanowskiego, Gomółki i Chopina czekają utrudnienia w ruchu. Związane są one z koniecznością włączenia kanalizacji deszczowej budowanej wraz z Pomorską Koleją Metropolitalną w istniejącą sieć miejską. Starając się zminimalizować utrudnienia dla mieszkańców, wykonawca zdecydował się realizować prace odcinkowo. W związku z tym fragmenty wyłączane z ruchu będą się zmieniały z każdym tygodniem. Z tego też względu apelujemy do kierowców, aby uważnie patrzyli na znaki informujące o tymczasowych zmianach w organizacji ruchu.

Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

400 pierwszych pasażerów pojechało PKM

niedzwiednik2Ponad 2 tysiące ludzi odwiedziło ostatni z cyklu Dni Otwartych na budowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Blisko 400 z nich skorzystało z przejazdów drezyną – największej atrakcji tego dnia, która kursowała pomiędzy budowanym przystankiem PKM Gdańsk Niedźwiednik, a nowym Mostkiem Weisera. Wśród gości specjalnych imprezy znaleźli się m.in.  gdański pisarz Paweł Huelle w którego powieści opisane są niektóre elementy „umarłej linii” kokoszkowskiej będącej poprzedniczką PKM, w tym wspomniany mostek oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone