Prace związane z włączeniem PKM do linii E 65 zakończą się później niż budowa samej kolei metropolitalnej

Na trzy dni przed wyznaczonym terminem wykonawca Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zakończył najpilniejsze prace w miejscu połączenia linii PKM z istniejącą linią dalekobieżną E 65 i przekazał dziś (29.08.2014 r.) plac budowy z powrotem przedstawicielom PKP PLK. Mimo to – w związku z kilkumiesięcznym opóźnieniem, z jakim Budimex mógł wejść na ten teren – wykonanie wszystkich niezbędnych w tym miejscu prac potrwa dłużej niż pierwotnie planowano. Opóźnienie to dotyczy jednak tylko i wyłącznie odcinka łączącego linię PKM z linią dalekobieżną i nie ma wpływu na resztę robót budowlanych PKM, które zgodnie z harmonogramem mają zakończyć się do 30 kwietnia 2015 r.

Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

PKM PONOWNIE ZAPRASZA NA BUDOWĘ

W pierwszych tygodniach września mieszkańcy Pomorza zyskają kolejną możliwość obejrzenia budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Podobnie jak to było w maju, PKM otworzy bramy największej kolejowej inwestycji Samorządu Województwa Pomorskiego. Tym razem dwukrotnie – 6 września na Strzyży i 13 września na Niedźwiedniku. Odwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć z powietrza nową linię kolejową w Trójmieście, a także przejechać się po świeżo położonych torach.

Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

RAPORT PKM – część 2 (I-VI 2014)

Ukazał się już drugi numer „Raportu PKM”, podsumowujący budowę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w pierwszej połowie 2014 r. Wersję elektroniczną tego wydawnictwa – opisującego najważniejsze wydarzenia na terenie największej inwestycji infrastrukturalnej samorządu województwa pomorskiego – można od dziś przeczytać na naszej stronie internetowej.


Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

Na ul. Barniewickiej w Rębiechowie powstanie tymczasowy przejazd kolejowy

W poniedziałek 21 lipca 2014 r., ok. godz. 9.00, zamknięty zostanie przejazd ul. Barniewicką w Rębiechowie, w miejscu skrzyżowania drogi z budowaną linią Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Przez trzy tygodnie kierowcy jeździć będą w tym miejscu po tymczasowym objeździe, równolegle do istniejącej drogi, a następnie po… tymczasowym przejeździe kolejowym. To nie koniec zmian komunikacyjnych w tym rejonie.

Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

Nagroda Główna targów Costerina 2014 dla książki Henryka Jursza

Podczas XV Kościerskich Targów Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina 2014″, Henryk Jursz za swoją książkę „Koleją z Wrzeszcza na Kaszuby” otrzymał Nagrodę Główną w Konkursie Literatury Pomorskiej, w kategorii „Opracowania naukowe i eseje”. Nagrodzona książka to pierwsza kompletna monografia dawnej kolei kokoszkowskiej, której historyczną następczynią jest Pomorska Kolej Metropolitalna.

Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

GDAŃSK WYBUDUJE WĘZŁY INTEGRACYJNE PRZY POMORSKIEJ KOLEI METROPOLITALNEJ

Na wiadukcie przy powstającym przystanku PKM Gdańsk Brętowo marszałek województwa Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz uroczyście podpisali umowę na dofinansowanie budowy węzłów integracyjnych Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Niezbędna infrastruktura przy przystankach Brętowo, Jasień i Kiełpinek powstanie równolegle z linią kolejową w 2015 r., kosztem 160 milionów złotych.

Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

Łącznik pomiędzy starą i nową ul. Słowackiego przy gdańskim lotnisku zamknięty przez miesiąc

W poniedziałek 26 maja 2014 r., o godz. 9.00, zamknięty zostanie przejazd ok. 200-metrowym łącznikiem pomiędzy starą i nową ul. Słowackiego, na odcinku pomiędzy wieżą kontroli lotów i terminalem gdańskiego lotniska. Związana z budową estakady PKM tymczasowa zmiana organizacji ruchu w tym miejscu obowiązywać będzie przez miesiąc.


Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

Ul. Szybowcowa w Gdańsku zamknięta w związku z budową PKM

W związku z koniecznością przebudowy sieci wodociągowej, a następnie budową samej linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, 21 maja 2014 r., około godz. 9.00, zamknięty zostanie przejazd ul. Szybowcową w okolicach gdańskiego lotniska. Tymczasowy objazd poprowadzony zostanie częściowo po utwardzonym już pasie kolejowym PKM i obowiązywać będzie przez około dwa tygodnie. Jednak zapoczątkowane tym objazdem zmiany w organizacji ruchu na ul. Szybowcowej mają już charakter docelowy.

Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na półmetku

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przekroczyła właśnie półmetek. Umowa z wykonawcą inwestycji podpisana została 7 maja 2013 r., dzień później wykonawca przejął od nas teren budowy, natomiast termin zakończenia robót budowlanych wyznaczony został na 30 kwietnia 2015 r. Potem linię PKM czeka jeszcze kilkumiesięczny proces odbiorów technicznych, przejazdów próbnych oraz uzyskiwania niezbędnych certyfikatów i pozwoleń na użytkowanie. Oficjalne uruchomienie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej dla pasażerów planowane jest w drugiej połowie 2015 r.

Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

Dzień Otwarty na budowie PKM odwiedziły tłumy Pomorzan

1Zorganizowany przez nas 1 maja 2014 r. – równo w setną rocznicę uruchomienia Kolei Kokoszkowskiej – Dzień Otwarty na budowie PKM przyciągnął prawdziwe tłumy! W optymistycznym wariancie liczyliśmy na 2-3 tysiące uczestników, tymczasem w ciągu 6 godzin przez naszą imprezę przewinęło się znacznie więcej osób, zdaniem mediów – nawet kilka tysięcy!

Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone