Porozumienie pomiędzy Województwem Pomorskim, PKM i PKP PLK w sprawie „bajpasa kartuskiego”

Samorząd Województwa Pomorskiego PKM SA i PKP Polskie Linie Kolejowe SA zawarły oficjalne porozumienie w sprawie wspólnej realizacji do końca 2021 r. tzw. „bajpasa kartuskiego”. Umowę w siedzibie PKP PLK w Warszawie podpisali marszałkowie Mieczysław Struk i Ryszard Świlski, prezes PKM Grzegorz Mocarski oraz przedstawiciele PKP PLK: prezes zarządu PKP PLK Ireneusz Merchel, dyrektor Regionu Północnego PKP PLK Andrzej Osipów i wicedyrektor Jarosław Wałaszewski. W uroczystości uczestniczył również również Stanisław Lamczyk, poseł na sejm RP.

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

„Kobiety Wolności” – niezwykły mural na przystanku PKM Gdańsk Strzyża odsłonięty przez jego bohaterki

- Ten mural jest naszym symbolicznym hołdem dla wszystkich kobiet, które w okresie PRL działały w opozycji demokratycznej i walczyły o wolną Polskę. Wszyscy znamy męską część tej historii opowiedzianą przed laty w filmie „Człowiek z żelaza”, a teraz przyszła pora na „Kobiety z muralu”. – mówił podczas uroczystego odsłonięcia muralu „Kobiety Wolności” marszałek województwa Mieczysław Struk. Wraz z nim to wyjątkowe dzieło symbolicznie odsłoniło także kilka spośród wszystkich bohaterek przedstawionych na muralu: Joanna Duda-Gwiazda, Elżbieta Goetel, Henryka Krzywonos, Ewa Ossowska, Urszula Ściubeł i Joanna Wojciechowicz.

Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

Mural-symbol „Kobiety Wolności” powstaje na przystanku PKM Gdańsk Strzyża

„Kobiety Wolności” – wyjątkowy mural, przedstawiający wyjątkowe kobiety powstaje od kilku dni na przystanku PKM Gdańsk Strzyża. To powstające na ponad 400 metrach kwadratowych dzieło, na którym znajdzie się kilkadziesiąt kobiet z całej Polski zaangażowanych w działalność opozycyjną w okresie PRL. Kobiet, które zmieniły bieg historii, którym zawdzięczamy wiele, a które w wielu przypadkach zostały zapomniane. O idei tego artystycznego projektu poinformował na specjalnej konferencji prasowej marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, w towarzystwie m.in. Bożeny Rybickiej-Grzywaczewskiej – uczestniczki strajku w Sierpniu’80, jednej z bohaterek opozycji lat 80. przedstawionych na muralu oraz artystki Anny Eichler – autorki projektu muralu „Kobiety Wolności”.

Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

Umowa na przygotowanie koncepcji pierwszego odcinka tzw. „bajpasa kartuskiego” podpisana

Z udziałem marszałka województwa Mieczysława Struka i prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz podpisana została umowa na opracowanie przygotowywanej przez PKM SA koncepcji „Rewitalizacji fragmentu linii kolejowej nr 234 z budową przystanku Gdańsk Karczemki wraz z budową infrastruktury towarzyszącej”. Uroczystość odbyła się 15 maja 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

Z linii PKM skorzystało już 10 milionów pasażerów

Pomorską Koleją Metropolitalną przejechał właśnie 10-milionowy pasażer od momentu uruchomienia linii jesienią 2015 r. Z prowadzonych na bieżąco przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego statystyk wynika, że 10-milionowy pasażer pojawił się na linii PKM w jednym z 5 pociągów jadących nią 3 kwietnia 2019 r., w godz. 14-15. Z tej okazji PKM SA oraz Samorząd Województwa Pomorskiego przygotowały specjalną niespodziankę dla pasażerów, którzy w tym czasie pojawili się na najbardziej o tej porze uczęszczanym przystanku PKM Gdańsk Strzyża. Łącznie obdarowanych prezentami zostało ponad 100 osób.

Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

Ruszyły przygotowania do budowy tzw. „bajpasa kartuskiego”

Rozpoczęły się prace przygotowawcze na realizowanym przez PKM SA odcinku tzw. „bajpasa kartuskiego”. 18 lutego 2019 r. na odcinek dawnej linii nr 234 pomiędzy Karczemkami a Kokoszkami weszła wynajęta przez PKM SA firma, aby oczyścić ten teren z samosiejek kolidujących z przebiegiem planowanej tu linii kolejowej i przygotować w ten sposób stary nasyp kolejowy do przyszłej inwestycji. Jeszcze w lutym planowane jest także ogłoszenie przetargu na opracowanie  koncepcji „Rewitalizacji fragmentu linii kolejowej nr 234 z budową przystanku Gdańsk Karczemki wraz z budową infrastruktury towarzyszącej” zawierającej co najmniej dwa warianty realizacji inwestycji.

Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

Wstrząśnięci tragiczną śmiercią

śp.
Prezydenta Gdańska
Pawła Adamowicza

solidaryzujemy się w bólu i cierpieniu z Jego Rodziną i Najbliższymi.
Jak wszyscy Gdańszczanie pogrążyliśmy się dziś w smutku i głębokim żalu.

Zarząd i pracownicy
Pomorskiej Kolei Metropolitalnej SA

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

Umowa na wykonanie projektu elektryfikacji linii PKM i nowego przystanku Gdańsk Firoga podpisana!

Pomorska Kolej Metropolitalna SA podpisała umowę z poznańskim Biurem Projektów Komunikacyjnych na opracowanie dokumentacji projektowej elektryfikacji linii PKM wraz z budową dodatkowego przystanku Gdańsk Firoga. Uroczystość obyła się 11 stycznia 2019 r. w siedzibie PKM SA, z udziałem marszałka województwa Mieczysława Struka i wicemarszałka Ryszarda Świlskiego oraz pomorskich mediów.

Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

Od 3 lat Pomorska Kolej Metropolitalna zmienia komunikację w Trójmieście i na Pomorzu

Korki na wszystkich drogach dojazdowych do Trójmiasta już dawno przekroczyły akceptowalny poziom. Dlatego we wrześniu 2015 r. Samorząd Województwa Pomorskiego uruchomił nową linię kolejową łączącą metropolię trójmiejską z Kaszubami. Po trzech latach funkcjonowania Pomorska Kolej Metropolitalna stała się jednym z filarów komunikacyjnych metropolii i całego regionu. Dzięki PKM tysiące osób codziennie może obecnie szybciej i wygodniej dojechać do pracy, szkoły lub na zakupy, a potem równie sprawnie wrócić do domu. Statystyczny mieszkaniec Pomorza w ciągu roku średnio odbywa 24 podróże koleją – wynika z danych Urzędu Transportu Kolejowego za 2017 rok. To najlepszy wynik w kraju, na który w dużej mierze złożył się sukces uruchomionej wrześniu 2015 r. linii PKM.

Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone

Kolejny rekord na linii PKM – ponad 324 tysiące pasażerów przewiezionych w marcu 2018!

Aż 324,4 tys. osób przewiozła trójmiejska SKM w marcu 2018 r. na liniach kolejowych obsługiwanych w ramach projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. To o ponad 50 tysięcy – czyli 20 procent – więcej niż w grudniu 2017 r. (271,1 tys.), kiedy poprzednio Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego podliczał statystyki z linii PKM. Tak duży wzrost to efekt dopasowanych do potrzeb pasażerów zmian w rozkładzie jazdy wprowadzonych właśnie w marcu br. oraz otwarcia w grudniu 2017 r. dwóch dodatkowych przystanków PKM w Gdyni. Dzięki temu udało się osiągnąć najlepszy w 2,5-letniej historii PKM miesięczny wynik frekwencyjny – ponad 324 tysięcy przewiezionych pasażerów!

Czytaj dalej >>

Posted in aktualnosci | Komentarze są wyłączone