Telefon: +48 58 350 11 00 Email: sekretariat@pkm-sa.pl

Dzień Otwarty na budowie PKM odwiedziły tłumy Pomorzan

1Zorganizowany przez nas 1 maja 2014 r. – równo w setną rocznicę uruchomienia Kolei Kokoszkowskiej – Dzień Otwarty na budowie PKM przyciągnął prawdziwe tłumy! W optymistycznym wariancie liczyliśmy na 2-3 tysiące uczestników, tymczasem w ciągu 6 godzin przez naszą imprezę przewinęło się znacznie więcej osób, zdaniem mediów – nawet kilka tysięcy!

Strzałem w dziesiątkę okazała się wspólna akcja PKM i gdańskiego Zarządu Transportu Miejskiego, promująca korzystanie z komunikacji miejskiej. Polegała ona na tym, że ZTM zwiększył 1 maja częstotliwość najpopularniejszej linii autobusowej (110) dojeżdżającej do terenu naszej imprezy, natomiast PKM każdą osobę, która przyjechała na Dzień Otwarty komunikacją miejską, nagradzała specjalnym gadżetem po okazaniu aktualnego biletu. Odzew mieszkańców przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Kolejka chętnych do wymiany biletu na gadżet momentami prawie sięgała bramy wejściowej na teren imprezy. Dla pasażerów ZTM (i przyszłych pasażerów PKM) przygotowanych mieliśmy 1,5 tys. gwizdków kolejowych, z których po imprezie zostało nam, zaledwie kilkadziesiąt sztuk! Oznacza to, że co najmniej 1400 osób przyjechało na nasz Dzień Otwarty komunikacją publiczną! Wynik ten pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość na zainteresowanie mieszkańców Gdańska i Pomorza korzystaniem z przejazdów PKM.

Na terenie imprezy gościliśmy m.in. marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, unijnego komisarza Janusza Lewandowskiego, wiceministra infrastruktury i rozwoju Pawła Orłowskiego, posła na Sejm RP Stanisława Lamczyka, wicemarszałka Ryszarda Świlskiego oraz byłych marszałków województwa pomorskiego Jana Zarębskiego i Jana Kozłowskiego. Panowie razem uroczyście odsłonili nową makietę przystanku Gdańsk Matarnia w sąsiedztwie którego odbywały się Dni Otwarte. Ich wizyta była również doskonałą okazją do podkreślenia 10-lecia funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej bez której finansowego wsparcia realizacja projektu PKM nie byłaby możliwa.

Fantastyczne wystawy przygotowały pracujące przy projekcie PKM – firma saperska Explosive s.c., Muzeum Archeologiczne w Gdańsku oraz Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się prezentacje zdjęć 3D autorstwa Piotra Odya oraz wielka makieta kolejowa „Wróblewice” autorstwa Pawła Wróblewskiego z Gdyni. Na czas krótkich wykładów prowadzonych przez Bartłomieja Buczka, dyrektor ds. przewozów w spółce PKP SKM w Trójmieście i Andrzeja Massela, wiceministra infrastruktury w latach 2010-2011 i wiceministra transportu w latach 2011-2013 sala wykładowa wypełniała się szczelnie.

Moc atrakcji czekała też na najmłodszych uczestników festynu. Liczne atrakcje placu zabaw, specjalnego wagonu oraz sala kinowa na dłuższy czas zatrzymywały dzieci. Do tego na piętrze ciekawe warsztaty przygotowali animatorzy z CSW Łaźnia. Sporym zainteresowaniem cieszył się również konkurs, w którym można było wygrać drewnianą kolejkę PKM (na razie samą lokomotywę, bo wagoniki do niej można będzie wygrać podczas kolejnych Dni Otwartych na Strzyży i Niedźwiedniku). Starsi chętnie zaglądali na stoiska firm współpracujących przy projekcie, gdzie zwłaszcza uwagę panów przyciągały symulatory lokomotywy i stanowiska dyżurnego ruchu prezentowane przez Bombardier Transportation. To ostatnie było szczególnie ciekawe, z tego względu, że po oddaniu linii ze względów bezpieczeństwa nie będzie możliwości odwiedzania pomieszczeń osób nadzorujących ruch kolejowy.

Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili Dni Otwarte na budowie PKM i zapraszamy na dwie kolejne imprezy: 6 września na Strzyży i 13 września na Niedźwiedniku.

Polecamy też galerie zdjęć z dnia otwartego na naszym profilu na Facebooku:

Pomorska Kolej Metropolitalna S.A. | Wszelkie prawa zastrzeżone.