Telefon: +48 58 350 11 00 Email: sekretariat@pkm-sa.plUnia Europejska

Rozpoczynamy plebiscyt na nazwy przystanków PKM

Dziś – 4 kwietnia 2011 r. – rozpoczynamy najważniejszą część plebiscytu „Dziennika Bałtyckiego” i spółki PKM S.A. na wybór nazw przystanków przyszłej kolei. W przypadku każdego z 8 przystanków, które zostaną wybudowane na nowej linii PKM, do wyboru są trzy propozycje nazw. Głosować można do 10 maja.


Publiczna debata, jak mają nazywać się przystanki, trwa od dawna i często jest bardzo burzliwa. Widać to było m.in. w licznych dyskusjach na forach internetowych oraz podczas spotkań informacyjnych dla mieszkańców w sprawie budowy PKM. Dlatego, wraz z redakcją „Polski Dziennika Bałtyckiego” – z którą przed dwoma laty robiliśmy już konkurs na logo PKM – doszliśmy do wniosku, że trzeba dać mieszkańcom realną możliwość podjęcia decyzji w tej sprawie. Stąd pomysł plebiscytu, który daje największą szansę na to, by wybór nazw przystanków był zgodny z wolą przyszłych pasażerów PKM.

– Bardzo się cieszę, że to pasażerowie zdecydują, jak będą nazywać się „ich” przystanki. To kolejny krok, by mieszkańcy przekonali się, jak ważną dla ich przyszłości jest budowa PKM. Tym bardziej proszę, żeby przed oddaniem głosu poważnie przeanalizować wybór. Wszak będzie to decyzja podjęta na co najmniej kilkadziesiąt lat – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Na początku marca podaliśmy na łamach „PDB” dwie propozycje nazw dla każdego przystanku. Jedną była nazwa używana roboczo w dokumentacji projektowej PKM, drugą – nazwa pojawiająca się najczęściej w propozycjach internautów. Poprosiliśmy Czytelników o przysyłanie kolejnych sugestii. Na ich podstawie kapituła złożona z pracowników PKM SA i dziennikarzy „PDB” dokonała ostatecznego wyboru propozycji. W przypadku większości przystanków po prostu dodaliśmy trzecią, najczęściej sugerowaną propozycję, ale zdarzało się też, że Czytelnicy prosili nas o zmianę w dotychczasowych propozycjach. Dlatego np. propozycję „Brętowo” przesunęliśmy z miejsca, w którym PKM przecinać będzie ul. Słowackiego, na przystanek planowany przy skrzyżowaniu z ul. Rakoczego.

Propozycja „Brętowo” będzie rywalizować m.in. z „Moreną”. I choć wydaje się, że ta ostatnia sugestia cieszy się największym uznaniem wśród pasażerów, to prof. Andrzej Januszajtis, znawca historii Gdańska, przestrzega przed jej wyborem.
– Morena to nie nazwa dzielnicy, tylko spółdzielni mieszkaniowej. – przypomina. – Uważam, że przystanki powinny być nazywane tak jak dzielnice. Nazwy dzielnic są z reguły bardzo stare, cenne i dlatego warto je pielęgnować.

Dr Marcin Wołek, radny Gdyni i pracownik Katedry Rynku Transportowego UG, też jest zwolennikiem nazywania przystanków tak jak dzielnice. Zwraca uwagę, że w taki sposób nazwana jest zdecydowana większość już istniejących przystanków kolejowych w Trójmieście i że podobny trend można zauważyć praktycznie we wszystkich polskich metropoliach.
– Nazywanie przystanków tak samo jak dzielnic to dobra droga pod warunkiem, że mieszkańcy te nazwy zaakceptują. Udział lokalnej społeczności w wyborze nazw jest ważny, bo integruje mieszkańców z projektem – mówi Wołek.

Władze spółki PKM SA informują, że będą traktować wyniki plebiscytu jako ostateczne nazwy przystanków. Z jednym zastrzeżeniem.
– Chcemy aby to przyszli pasażerowie PKM wybrali w plebiscycie ostateczne nazwy naszych przystanków – mówi Tomasz Konopacki, rzecznik PKM SA. – Nie możemy jednak wykluczyć sytuacji, w której jeszcze przed oddaniem linii do użytku w 2015 r., w wyniku jakiejś oddolnej inicjatywy pojawi się nowa, bardziej uzasadniona społecznie nazwa. I tak jak dziś nie odrzucamy żadnej cennej sugestii mieszkańców, tak i wówczas nad tak taką propozycją z pewnością się pochylimy.

Głosować można na trzy sposoby – wypełniając kupon  drukowany w gazecie i dostarczając go do gdańskiej redakcji Polski „Dziennika Bałtyckiego”, poprzez sms-y oraz za pośrednictwem sondy na stronie www.gdansk.naszemiasto.pl.

Na uczestników plebiscytu czekają zestawy atrakcyjnych upominków – m.in. polary, t-shirty oraz kubki z logo „Dziennika Bałtyckiego”, pendrive’y oraz albumy o Pomorzu.

Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone w sobotę 21 maja br., podczas plenerowej imprezy promującej PKM oraz dwa dni później na łamach „Polski Dziennika Bałtyckiego”.

Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.
ul. Budowlanych 77, 80-298 Gdańsk
KRS: 0000365210 | NIP: 5833103672 | REGON: 221037360